“Anadan Görme Ekin ve Spor Şenliği” başladı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Kaymakamlık ve Dünya Etno spor Konfederasyonunun destekleriyle düzenlenen “Geleneksel Ekin ve Spor Şenliği” başladı.

Halı Caddesi’nde belirlenen alanda 5 gün sürecek neşe, temas yaştan katılımcıyı okçuluk, imtisas güreşi, mangala, ok savaşları, kol kapama, 9 ve 3 taş, topaç ve ebru kadar spor ve hanek dallarıyla buluşturacak.

Şenliğin evvel gününde kollar türlü oyunları, eğitmenlerden öğrenerek oynama fırsatı buldu.

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başbuğ Vekili Fatih Cıdıroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 5 ahit sürecek şenliğe bilcümle çocukları beklediklerini söyledi.

Şenlikte 10 değişik baziçe alanının kurulduğunu, bu alanlarda geleneksel oyunların oynandığını tabir eden Cıdıroğlu, şöyle devam etti:

“Geçmişten gelen bu oyunları geleceğe taşımayı istem ediyoruz. Şenlikten bilahare konfederasyon, bu oyun aletlerini bizlere bağış edecek. İnşallah geçmişi geleceğe taşıyacağız. İlçemizde haddinden fazla çok zihayat ve çocuğumuz var. Şenlikte günde 1500 çocuğumuza ulaşmaya çalışacağız. Bunu artırmaya üstelik çalışacağız. Bu araç ve gereçler bizde kalacağı üzere gayrı çocuklarımıza da bunları ulaştıracağız.”

Şenliğe katılan çocuklardan Hayrünnisa Boran, oynadıkları oyunlar sayesinde çokça eğlendiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Bu oyunları temel ve babamızdan duyuyorduk ama tek görmemiştik. Buraya geldik, oynadık. Herkese teşekkür ederim.”

Ayaz Arkan da ana ve babalarının birlikte bir zamanlar oynadığı bu oyunların haddinden fazla güzel ve eğlenceli olduğunu belirtti.

Share: