‘Anadolu Parsı’ unvanı üzere 70’inci tırmanışını Artvin’de yaptı

Türkiye’nin 81 ilinin faziletli zirvelerine bir tane başına tırmanıp ‘Anadolu Parsı’ unvanı almayı hedefleyen alpinist Erdek Cennet, 70’inci tırmanışını Artvin’bile kim 3 bin 438 rakımlı Karçal Dağı zirvesine gerçekleştirdi.

Türkiye’nin önceki biricik solo alpinisti olan 46 yaşındaki Erdek Cennet, 10 yılı çok süredir katıldığı dağcılık kulüplerinin üyeleriyle doruk tırmanışları gerçekleştirdi. Türkiye Alpinizm Federasyonu marifetiyle sunulan alpinizm eğitimlerine de katılan Cennet, 450’den çok tırmanış yaptı.

Her doruk tırmanışı ile dağcılık tutkusuna elan da cimri bağlanan Behişt, Türkiye’nin 81 ilinde şahika tırmanışları gerçekleştirerek ‘Anadolu Parsı’ unvanı ahzetmek amacıyla hazırlık projesi gerçekleştirdi.

Her ilin zirve noktalarına yayılmak amacıyla tırmanış rotalarını inceleyici ve müzakere ettiği şehirlerin sunu efdal dağlarının doruk noktalarına tırmanan Cennet’in 70’inci tırmanışı Artvin’in Karçal Dağı’na gerçekleştirdi.

3 bin 438 faikiyet de kâin Karçal Dağı’nda 70’inci zirvesini yapan Behişt, “Yaptığım araştırı sonucunda ülkemizde dağcılık alanında unvanın olmadığını fark ettim. Daim benzeri dağlara gittiğim üzere tıpkısı müddet sonra tıpkısı dağlara gezmek benim için tekdüze oldu. 81 ilde 81 zirveye çıkmayı düşündüm. Bu proje beni tetikleyecek, beni mecburi kılacak, farklı dağlara gitmemi sağlayacak, ayrımlı insanlarla alpinizm alanında tanışmamı sağlayacak. Farklı rotalar ve değişik dağlara gidebilmem için 81 ilde 81 doruk projesini hayata geçirdim. Dağcılık sporunda bu projeyi bütünleyen solo alpinistlere ‘Anadolu parsı’ unvanının verilmesini amaçlıyorum. Zaman 70’inci ilim Artvin, 70’inci zirvem Karçal Dağı. Bu proje Türk alpinizm tarihinde mümkün en geniş kapsamlı geçmiş ve bir tane proje. Proje tamamlandığında ‘Anadolu parsı’ unvanı amacıyla Cumhurbaşkanlığı’na sunacağım” ifadelerine yer verdi. – ARTVİNShare: