Ankara gündem haberi: Ankara’da uluslararası deprem tatbikatı yapılacak

Mürekkep Uluslar (BM) Arsıulusal Kontrol ve Kurtarma Meşveret Grubu “INSARAG”ın Afrika, Avrupa ve Orta Şark Bölgesi (AEME) Yer Sarsıntısı Engelleme Simülasyon Tatbikatı (ERE SIMEX), Kıyamet ve Müstacel Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Ankara’da gerçekleştirilecek.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, 10 Ekim’de AFAD’dahi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodrigez ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in açım konuşmalarıyla başlayacak tatbikat programı, 14 Ekim’de sona erecek. Program kapsamında, AEME toprak toplantısı da gerçekleştirilecek.

Tatbikat, Kalecik ilçesinin kuzeyinde 8 Ekim’de saat 09.00’birlikte meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki benzeri sarsıntı senaryosu üzerinden “Kırat 4” yerine yapılacak.

Tatbikat süresince tamam millî düzey Türkiye Afet Müdahale Planı Kıyamet Grubu temsilcileri, AFAD Kıyamet Dümen Merkezinde görev yapacak.

Senaryoya bakarak, zelzele sonrası Ankara, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum illeri etkilenecek, uluslararası taharri istirdat kadro desteği istenecek ve uluslararası ekipler Ankara’dahi fariza alacak.

Tatbikat üzere 57 çağırma mektubu gönderildi

AEME SIMEX Tatbikatı amacıyla 19 ülkeden 87 delege, AEME nahiye toplantısı için 26 ülkeden 66 elçi başvuruda bulundu.

INSARAG Sekreterliğinin Afrika, Avrupa ve Orta Şark Bölgesi unsur ülkelerine yaptığı davetten ayrı kendisine AFAD’dan bugüne kadar 45 toprak ülkesi, Türk Devletleri Teşkilatı unsur ve gözlemcileri, INSARAG Amerikalar ve Asya-Pasifik Toprak Başkanları/Başkan Yardımcıları ile Lübnan ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tevessül etmek amacıyla 57 çağırma mektubu gönderildi.

Share: