Ankara-Niğde Otoyolu’nu kısaca 9 milyon miftah kullandı

Ankara- Niğde Otoyolu’nu kısaca 9 milyon çevirici kullandı

ANKARA – Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu’nu açıldığı günden bu yana kısaca 9 milyon aracın kullandığını belirterek, “Gezi süresinin nısıf yarıya düşmesiyle birlikte vatandaşlarımızı sevdiklerine emin, konforlu ve acul tıpkısı şekilde kavuşturuyoruz” dedi.

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu ile ilgili mukayyet açıklama yaptı. Serencam 20 yılda ulaşımın seçkin şekline envestisman yaptıklarını ve Türkiye’nin enfrastrüktür sorununu şişman ölçüde çözdüklerine dikkati calip Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Uzunlamasına milletimizin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdik. Milletimize hangi sözü verdiysek hesabına getirdik. 7/24 çalıştık, çalışmaya bile bitmeme ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunduk. O projelerden biri da Ankara-Niğde Otoyolu. Otoyol ringinin aynı parçası olan Ankara-Niğde Otoyolu, 275 kilometre anne cisim, 55 kilometre bağlantı yolu tutmak için toplanmış 330 kilometre uzunluğunda. Icığı Cıcığı 16 Fasıla 2020’de trafiğe açılan otoyol, Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya kadar uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa- Habur Çizik Kapısı kesimini de havi TEM (Trans European Motorway) Otoyolu’nda okunabilen erişim sağladı.”

“Ankara-Niğde arası 2 saat 22 dakikaya indi”

Otoyolun hizmete açılması ile Ankara-Niğde arası gezi süresinin 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya indiğine vurgu fail Karaismailoğlu, “Açıldığı günden bu yana otoyoldan 8 milyon 961 bin vasıta intikal yaptı. Zamandan yıllık 450 milyon liralık, akaryakıt tüketiminden almanak 278 milyon teklik gelmek için yıllık toplam 728 milyon teklik artırım edildi. 57 bin titrem karbon emisyon azaltımı sağlandı” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin geleceğini düz yazı ediyoruz”

20 yılda otoban ağını 2 kattan fazla artırarak, 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını aktaran Iblağ Bakanı Karaismailoğlu, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ışığında projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini kaydetti. 2053 yılına kadar otoyol uzunluğunun 8 bin 325 kilometreye yükseleceğini belirten Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceğini nesir etmeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız temas yatırıma tıpkı vesile bulmaya çalışanlara karşın, yolumuzda ilerliyoruz. Tığ, Türkiye’nin, milletimizin geleceği amacıyla çalışıyoruz, çalışmaya bile devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Share: