Ankaralı kocabaşı, 2 çekirdek tohumla başladığı erk narı üretiminde merdiven kurdu

Ankara’nın Beypazarı ilçesi Kayabükü Mahallesi uhtarı Muammer Köksal, 2 çekirdekle başladığı erk narı tarımını geliştirerek 750 metrekarelik camekân kurdu.

Genellikle tropik abuhava bölgelerinde oylumlu olarak yetişen kuvvet narını “Ankara’üstelik yetişmez” diyenlere inat kurduğu serada yetiştirmeyi başaran Köksal, ürünün kilosunu 50 liradan Ankara’daki benzeri kooperatife satıyor.

Kocabaşı Köksal, AA muhabirine, kazançlı getirisi efdal nüfuz narı üretimine, geleneksel tarım ürünlerine mütenavip kitap olması ve değişik çiftçileri birlikte bu ürünü üretmeye isteklendirmek için başladığını söyledi.

İki günde ayrımsız seraya girerek iktidar narı toplandığına değinen Köksal, erk narı üretimini geliştirmeye çalıştığı dönemlerde çiftçiler “Muhtar yersiz işlerle uğraşıyor.” dediğini anlattı.

Köksal, boş aynı iş olmadığını herkese gösterdiğini belirterek, “Zaman geldiğimiz noktada iktidar narının kilosunu 50 liradan satıyorum.” dedi.

İlçesinde alternatif ürünlerin çoğaltılması gerektiğine işaret fail Köksal, yeniliklere celi olduğunu ve sair çiftçilere dahi yaptığı işi önerdiğini kaydetti.

“Ben bunu eş olması için ektim”

Köksal, ürünü internette gördüğünü ve 2 çekirdek tohumu ancak bulduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“O tohumu aldım ve 2 çekirdekten eş merdiven kurdum. Seramı sonsuz geliştirdim, 750 metrekare oldu. Ati yıl alanı elan da artıracağım. Nüfuz narı hem sağlık açısından hem de soylu erki açıdan mefret ayrımsız iz. Beypazarı’nda ekilen ürünler genelde ıspanak, maruldur, havuçtur. Bunların cazibesi anbean düşüyor ve bunların ekildiği tarlalar bile çıktı hali ayla geliyor. Ben bunu emsal olması amacıyla ektim ve bundan mülk kazanıldığını göstermeye çalışıyorum. Çiftçimiz, getirisi erdemli olan alternatif ürünlere yönelmesi geçişsiz.”

Muhtar Köksal, serasında gine aynı Irak Şarki sebzesi olan Çin bamyası üstelik yetiştirmeyi başardığını sözlerine ekledi.

Share: