Antalya Film Forum Projeleri Açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi karı sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 1-8 Ekim 2022 tarihleri ortada düzenlenecek 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali kapsamında 2-4 Ekim 2022 tarihleri ortada Antalya’de, 4- 6 Teşrinievvel tarihleri ortada çevrimiçi kendisine düzenlenecek Antalya Film Toplu Tartışma projeleri açıklandı. Ortak imal marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Toplu Tartışma’un Ayrıntılı Metraj Kurgulanmış ve Belgesel Work mağara Progress Platformu ile Seri/Kısa Dizi Pitching Platformu’nda bütün 15 proje kayran matlup.

Mufassal Metraj Kurgulanmış Work mağara Progress Platformu’na mevrut 26 başvuruyu Netflix’e yaratıcı içerik danışmanlığı veren, ödüllü film kurgucu akarsu Çiçek Alp, Karlovy Vary Film Festivali Film Uran Ofisi yöneticisi Hugo Rosak ve dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerinin çekimci ve dağıtımcısı, France TV Arsıulusal Koca Bölümü yöneticisi Renan Artukmaç’tan oluşan seçici kurul değerlendirdi.

Değerlendirme sonucunda Övünç Sezer’mağara yönetmenliğini yaptığı ve yapımcılığını Güvenli Akpınar, Kaan Korkmaz ve Dil Cambazı Karabudak ile paylaştığı “8×8”; yönetmenliğini Selman Nacar’ın, yapımcılığını Burak Acar ve Diloy Gülün’ün yaptığı “Tereddüt Çizgisi”; Gürcan Keltek’mağara yönettiği, Ardıl Çiltepe’nin yapımcılığını üstlendiği “Yeni Şafak Solarken”; Irmak Tuna’nın yönettiği Tanay Abbasoğlu ve Dorothe Beinemeier’ın yapımcısı olduğu “Yetersiz” ile Çımbar Kuka’nın yönetmenliğini yaptığı ve yapımcılığını Gelişigüzel Akyıldız ile paylaştığı “Yüzleşme” ünlü projeler platforma seçildi.

Etraflı Metraj Kurmaca Work mağara Progress Platformu’nda aynı proje, 80 bin TL tutarında Tafsilatlı Metraj Kurmaca Work mağara Progress Platformu Ödülü’nün sahibi olacak. TRT yoluyla da tıpkısı projeye 80 bin TL değerindeki TRT Ince Metraj Kurgulanmış Work mağara Progress Platformu Ödülü verilecek. Platformda tıpkı proje 40 bin TL değerindeki Yargıcılar Kurulu Özel Ödülü’nü kazanacak. Bu bölümde ayrıca Ayrıksı Sinema Tevzi ve Teşvik Ödülü sahibini bulacak.

BELGESEL WORK İN PROGRESS PLATFORMU’NDA BEŞ PROJE YARIŞACAK

Arsıulusal film festivallerinin dokümanter programcısı, EFM Doc Toolbox’tan Babette Dieu, filmleri ve yıpranmamış iletişim araçları çalışmaları Venedik Film Festivali, SXSW, IFFR, IDFA, Hot Docs ve Dokufest dahil dokuz canlı çok festivalde gösterilen direktör Bahir Tortum ve mütenevvi festivallerde belgesel danışma kurullarında yer düzlük dokümanter yönetmeni ve kurgucu Elif Ergezen’den oluşan seçiciler kurulu 35 projenin başvurduğu Belgesel Work in Progress Platformu’na ilkokul proje seçti.

Etna Özbek’mağara yönettiği, yapımcılığını Burak Karamete’nin yaptığı “Niteliksiz Tıpkı Vadi”; Melis Birder’in yönettiği ve yapımcılığını Nesra Gürbüz ile paylaştığı “Başka Bire Bir Yerde”; Berke Baş’ın yönettiği, yapımcılığını Enis Köstepen’mağara yaptığı “Daimi Kontrol”; Fırat Özeler’mağara yönettiği, Ferman Melek’mağara yapımcılığını üstlendiği “Kavur” ve Canberk Emre İpek’in yönettiği, yapımcılığını Merve Soy Sop ve Alican Acar’ın paylaştığı “Trapped Zone’üstelik 61 An” bu bölümde yarışacak yapımlar kendisine seçildi.

Belgesel Work in Progress Platformu’nda saha düz projelerden ikisine temel jüri 40’ar bin TL mesabesinde Dokümanter Work mağara Progress Platformu Ödülü verecek. Bir zamanda Bambaşka Beyaz Perde Dağıtım Ödülü, Postbıyık Gürültülü Makam Prodüksiyon Ödülü ve Film Standartları Ulam Düzenleme Ödülü’nün verileceği bu bölümde ayrıca Documentary Association of Europe (DAE) Heveslendirme Ödülü bulunuyor.

DİZİ/KISA DİZİ PİTCHİNG PLATFORMU’NDA BEŞ PROJE YARIŞACAK

Dizilerin endüstrideki rolünün ve öneminin artışı zımnında; yeni yetenekleri saptamak, ulusal ve uluslararası destek sağlayarak ibdai ve doğurucu muhteva geliştirmeye katkıda çıkmak ve yapımcıları iaşe etmek için planlı üçüncü yılındaki Dizi Film/Güdük Sıra Pitching Platformu’na bu sene yapılan 62 referans arasından ilkokul proje seçildi.

Netflix Grow Creative ekibinin Türkiye Yöneticisi Arya Su Altıoklar, televizyon senaristi ve yapımcı Gerald Sanoff ve direktör Emre Şahin’den oluşan seçiciler kurulu; yaratıcılığı ve yönetmenliği Geçim Durlanık’a, yapımcılığı Ceylan Özkanlı Samlı ve Elif Aydın Kayalar’a ilgilendiren “Eş Arkadaşım Zek”; yaratıcılığı, yönetmenliği ve yapımcılığı Bilal Bay’a ait “Fil ve Antlaşma”; yaratıcılığını Tilbe Cana İnan ve Kubilay Kara’nın paylaştığı, yapımcılığını Yelin Mckay’in yaptığı “İyi Karı Kızı”; Buyruk Ziyalar’ın yaratıcılığı ve yönetmenliğini, Yalman Kalfaoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği “Kadim Gökçe” ve yaratıcılığı Tanzer Güven’e yapımcılığı Alem Ergenekon’a ilgilendiren “Yağız Çoraplılar” ünlü projeleri seçti.

Saf/Güdük Paradigma Pitching Platformu’nun esas ödülü bu yıl Netflix Türkiye marifetiyle üstleniliyor. Temel hediye, Netflix’in dizi film ve film endüstrisindeki yetenek havuzunu genişletmeye ve geliştirmeye müteveccih yürüttüğü Grow Creative programı kapsamında, 100 bin TL tutarındaki nakdi desteği ve Netflix Türkiye Sıra Projesi Ihya Atölyesi’ne katılımı içeriyor. Dizi Film/Gücük Paradigma Pitching Platformu’nda saha alacak projelerden biri da Color Up Boyut Aranjman Ödülü’nü kazanacak.

Ana jürinin gelişmemiş müddet bilahare açıklanacağı Antalya Film Forum’birlikte ödüller, 4 Ilk Teşrin’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak!

Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Zer Portakal Film Festivali’nin yönetsel direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Toplu Tartışma direktörlüğünü ise Hediye Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

Share: