Antalya ile Muğla’yı birleştirecek Patara Köprüsü inşa ediliyor

Antalya’nın Set ile Muğla’nın Seydikemer ilçelerini turizm, tarım ve zaman alanında birleştirecek Patara Köprüsü’nün yapımına başlandı.

Karayolları Genel Müdürlüğünce yaptırılan güreşçi köprüsü çalışmalarını inceleyici Kaş Belediye Reisi Mutlu Ulutaş, görevlilerden vukuf aldı.

Başkan Ulutaş, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020’yi turizm teması kendisine “Patara Yılı” zar etmesi dolayısıyla planlanan köprü projesinin mıntıka halkını heyecanlandırdığını söyledi.

İhalesi ağustosta yapılan projenin inşasına başladığını tamlayan Ulutaş, “Bu köprü bizim için çok eşsiz. Hükümetimizin, Cumhurbaşkanımızın bize yaşayan bindi vermesi ve bu projenin hayata geçirilmesi bölgemiz üzere çokça mefret.” dedi.

Ulutaş, köprünün Set ve Seydikemer ilçelerinin yanında Karadere, Kumluova, Karaköy, Kınık, Süssüz, Yeşilköy ve Kalkan’ı da birleştireceğine dikkati çekti.

Köprünün iskân yerlerini kaynaştıracağını, turizm, tecim ve içtimai ilişkileri güçlendireceğini vurgulayan Ulutaş, “Bunun birlikte burada Likya döneminin koskocaman antik şehirleri Patara, Xanthos, Leton var. Köprü, bu antika kentleri de birbirine bağlamış olacak. Burada bisiklet ve gidiş yolları yapılacak. Bu yollar gelişim birliğini, azimet gelişi kolaylaştırmış olacak. Hem toplumsal hem ticari hem üstelik konuşu anlamda bölgemize müspet katkılar yapacağına inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Yaklaşık 110 metre uzunluğunda ve 17,5 metre genişliğindeki Patara Köprüsü’nün ihale tarihinden 300 ahit sonradan tamamlanması bekleniyor.

Share: