Antalya’da rahvan atlama beygiri yarışları soluk kesti

Antalya’da rahvan at yarışları soluk kesti

ANTALYA İbradı Belediyesi, Ormana Rahvan Atçılık ve Geleneksel Sporlar Kulübü ile Ormana Teavün ve Kalkındırma Vakfı vasıtasıyla bu yıl 9′. akarsu düzenlenen Anadan Görme Ormana Rahvan At Yarışları yabani yılkı atlarıyla meşhur Eynif Ovası’nda yapıldı.

Temsili Selçuklu kervanı geçişiyle başlayan ve Türkiye’nin değişik yerlerinden mevrut atçıların katılımı ile yapılan yarışlar renkli görüntülere fon oldu. Yüzlerce seyircinin izlediği yarışmalara İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, Alanya Belediye Reisi Yokluk Yücel, 9’ncu aktarılma konkur ağası Süleyman Batur ve yarkurul üyeleri katıldı.

Türkiye’nin mütenevvi yerlerinden gelen 57 atın katılımıyla gerçekleşen yarışmada, ser, mir şeş, büyük mutedil, yoz ılımlı, nöbet bitiren At, kere bitiren emsal, nöbet mütemmim düet denktaş, rabıta, flaşör denk, üçgen bedel, düet bedel, civar atları ve safkan arap atları kategorilerinde yapıldı.

Toplamda 60 bin TL ödül dağıtılan yarış, Türkiye Anadan Görme Spor Dalları Federasyonun nezdinde gerçekleşti.

Ormana Rahvan Atlama Beygiri Yarışları yarış sorumlusu Mustafa Akın, 90 dönümlük Eynif Ovası’nın Osmanlı’dan küsurat yadigâr benzeri yayla olduğunu söyledi. Ormanalılar namına Rahvan At Yarışlarının bu yıl 9’ncusunu düzenlediklerini anlatan Akış, ” Afyon, Konya, Isparta, Beyşehir, Alanya, Side, Serik ve başka yerlerden gelen atlarla yarışma yaptık. Yarışmaya temiz rahvan atlarda geldi. Ayrıca sefer tüketici ismini vermiş olduğumuz devasal hızlı rahvanlar vardı. Bu sene Eynif Ovası’nda acul rahvanların alası dediğimiz kat bitirenlerin üst bölümü yerine yarıştırdık” dedi.

“57 sayı atlama beygiri geldi”

Yarışmalara 57 adet at geldiğini söyleyen Akın, “Anadan Görme yarışmamız alay havasında geçti. Bu geleneğimizi ati nesillere aktararak yüzyıllarca gitmek istiyoruz.. Yarışmada dereceye girenlere para ve kupa ödülleri verdik. Ayrıca 3 çocuk atçılık yapmış Serik ilçesinden İzzet Kirlioğlu ve Beyşehir ilçesinden Erdal Poyraz’a hususi atçılık nişanı sunma ettik” diyerek konuştu.Share: