Antalya’da turizm bölgesinde ecnebi miftah bilmeyen taksici kalmayacak

Ağırladığı gezmen sayısı itibarıyla “turizmin başkenti” olarak nitelendirilen Antalya’de, iletişimde ağırlık yaşanmaması için tahminî 5 bin taksiciye ecnebi komütatör eğitimi verilecek.

Yılın 8 ayında 9 milyondan fazla seyyar ağırlayan Antalya, müstevli sonrası sunu yoğun dönemini yaşıyor. 5 ayan otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 90’lara ulaştığı kent, dünyanın dört bir yanından turisti konuk ediyor.

Turistlerin özellikle ecnebi kurgu bilmeyen taksi esnafı ile yaşadıkları problemlerin artması üzerine Antalya Valiliği ile Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası hareket birliğinde turizm hareketliliğinin sakil olduğu bölgelerde fariza özne taksicilere müteveccih ecnebi komütatör kursu çalışmaları başlatıldı.

Eğitim Bilimi turizmin kırıcı olduğu bölgelerden başlayacak

Antalya Valisi Ersin Kalem Erbabı, AA muhabirine, Antalya’nın turizm potansiyeli ile Türkiye’üstelik kocaman bir misyonu üstlendiğini söyledi.

Kente mevrut misafirlerin memnun aynı şekilde ülkelerine gitmeleri üzere lazım kamunun gerekse özel sektörün özverili çalıştığını anlatan Yazıcı, akıbet günlerdeki turist rakamlarının üstelik bu çalışmanın hangi büyüklüğünde mübarek olduğunu yansıttığını belirtti.

Antalya’evet mevrut yabancı turistlerin özellikle taksicilerle zaman zaman iletişim sıkıntısı yaşadığı yönünde şikayetler aldıklarını ve bunun üstüne da aynı faaliyet gerçekleştirdiklerini anlatan Kalem, şunları söyledi:

“Ecnebi çevirici nazik bir maslahat. Turizm hareketliliği azaldığında suret, Kemer, Serik, Manavgat, Alanya kabil turizmin ağır olduğu yerlerde belli saatlerde ameliye ve iletişim kurabilecek düzeyde İngilizce eğitimi vereceğiz. Milli Eğitim Müdürlüğü ile Şoförler Odasının imkanlarını birleştirip, meyan, aile üzere misafirlerimizin sayısının bağan olduğu çevrim için ayrımsız planlama yaptık. Ilkin İngilizce olacak ve müracaat ağırlıklı gerçekleştirilecek.”

Kalem Erbabı, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adlıhan Öz, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Yüksek Alkan ile dahi görüşerek öğüt programına ilişkin tıpkı planlama yapıldığını bildirdi.

Slogan: “Ecnebi araç bilmeyen taksici kalmasın”

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ulu Parafin ise göçüm esnafının üstelik hakeza benzeri çalışmayı çoktan istediğini söyledi.

Turistin istediği adrese götürülmediği, turistin şoförü, şoförün bile turisti anlamadığı yönünde haddinden fazla sayıda şikayet aldıklarını anlatan Parafin, şikayetleri budamak için turizmin ağır olduğu bölgelerdeki duraklarda beyyine görevlendirildiğini belirtti. Turistin bindiği takside şoförün durağı arayarak turisti rehbere yönlendirdiğini aktaran Alkan, bu uygulamanın dahi çokça zinde olmadığını, yoğunluğun olduğu dönemlerde rehberin sıkı kaldığını kaydetti.

Antalya’daki turizm hareketliliğinin seçkin sabık sene arttığına işaret eden Parafin, şoförlere ecnebi miftah eğitimi projesinin çok elan yarayışlı olacağını vurguladı.

Vali Muharrir’nın talimatı ile Milli Terbiye Müdürlüğü aksiyon birliğinde çalışmalara başladıklarını dile getiren Alkan, “Yabancı şalter bilmeyen taksici kalmasın’ sloganıyla tamam taksici esnafımıza önce etapta İngilizce ve Rusça, almak isteyene birlikte Almanca ve Arapça eğitimi vermeyi düşünüyoruz. Yabancı açacak sertifikası olmayanın direksiyona oturmasını istemiyoruz. Kış döneminde 5-6 maaş süre içinde tahminî 5 bin kişiye yetişek vermeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Şoförün yaşadığı mahalledeki okulda eğitimi almasını sağlayacaklarını belirten Parafin, okul ve eğitmen konusunun ise Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünün koordinesinde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Bu eğitimin mesleğe daha katkı sağlayacağına inandıklarını aktaran Alkan, “Sunma azından turisti anlayabilecek ya dahi bizim ona ‘Merhaba, okşayıcı geldiniz, Antalya’yı elbette buldunuz? Antalya’birlikte gezilecek tarihi ve turistik yerler şuralar, sizi şuraya götürebilirim’ gibi konuları anlatabilecek kadar yabancı dili bilelim istiyoruz. İnşallah liyakatli oluruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: