ARACINDA BULUNUP HAYVANLAR BAHÇESİNE KONULAN MAYMUNU KAÇIRDI

DİYARBAKIR’bile Ferhat K., durdurulan aracında polis eliyle halk konulan beslenmesi haram olan makak türü maymunu, götürüldüğü Malatya Hayvanat Bahçesi’nden kaçırarak yeniden kente getirdi. Geçkin, maymunu gezdirirken ayırt edilen Ferhat K. kaçtı. Polis Güçleri, Ferhat K. ile Acun Kültür Mirası Listesi’nde yer kayran Hevsel Bahçeleri’ne girip uzaklaşan maymunu arıyor.

Diyarbakır İl Itimat Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaşım Bölüm Müdürlüğü ekipleri, 6 Son Teşrin haset durdurduğu araçta beslenmesi yasak olan makak türü taklitçi belirleme etti. Primat, çağırılan Tabiat Siper ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü ekiplerince tasdik alındı. İşlemlerin ardından primat, benzeri dolaşma bölüm sonra Malatya Hayvan Bilimi Bahçesi’ne gönderildi. Ferhat K.’ye da beslenmesi yasak olan hayvanı beslediği için cezai prosedür uygulandı.

Ferhat K. 8 Teşrinisani haset Malatya’ya gidip, akşam saatlerinde lif örgülerden atlayarak hayvan bilimi bahçesine girdi. Ferhat K., kendisine alıştırdığı maymuna seslenerek, yanına gelmesini sağladı. Ibret, maymunu kaçırıp Diyarbakır’a getirdi. Durumu ayırt fail hayvanat bahçesi yetkilileri, polise bili verdi. Diyarbakır polisine üstelik vukuf verildi.

Güzeşte öğleden sonradan UNESCO Acun Firez Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri yakınındaki Fiskaya semtinde karakol görevi yürüteç polis ekipleri, Ferhat K.’yi maymunu gezdirirken fark etti. Polisi gören karanlık kaçarken, geride bıraktığı primat de Hevsel Bahçeleri’ne akilane koşarak uzaklaştı.

Polis, Ferhat K.?nin yakalanması, maymunun de bulunması üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Share: