Ardahan haberi | Ardahan’da depremden sunu çok etkilenen 5 köye 50 çerge kuruldu

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde mazi saat 17.08’da meydana mevrut 5.0 büyüklüğündeki depremden yeryüzü haddinden fazla etkilenen 5 köye 50 deri kuruldu. Vatandaşların çadırlara yerleştiği köylerde incelemelerde mevcut Ilbay Hüseyin Öner, hasar tespitinin sunu bodur sürede tamamlanarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Facia ve Müstacel Kapsam Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, dün saat 17.08’de, form üssü Göle ilçesi olan 5.0 kadar yer sarsıntısı meydana geldi. Içtima 7 kilometre derinliğindeki hareket Erzurum, Kars, Veca ve Iğdır’da de hissedildi. Göle’ye ilişkin Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Kesinti, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilendi. Depremin hızlı hızlı peşi sıra AFAD, Uyanık, UMKE ve keyif ekipleriyle alay malay ait birimler bölgede çalışmaya başladı. Birey kaybı olmayan depremde 2 sevimli belli belirsiz şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin aynı kısmında cidar ve sıva çatlakları ile kâh binalarda kısmi yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların benzeri kısmı yıkılırken, ayrımsız kısmında hasar oluştu. Deprem sonrası pahal hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde üstelik 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden sunu çokça etkilenen Göle ilçesine ilişkin Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar üzere İl Afet ve Ivedi Genişlik Müdürlüğünce 5 köye toplanmış 50 keçe kuruldu. Vatandaşlar, AFAD ekipleri marifetiyle kurulan çadırlara yerleşmeye başladı.VALİ ÖNER İNCELEMEDE BULUNDU Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen ve deri kurulan köylerde incelemede bulundu. Vatandaşlara önceki olsun dileklerini ileten Vali Öner, çadırları da gezerek yetkililerden vukuf aldı. Depremin arkası sıra taharri kurtarma ekiplerini sahaya sevk ettiklerini tamlayan Vali Öner, şunları söyledi: “Allah’a şükür duygusal kaybı namevcut, 2 vatandaşımız yaralandı. Birisi kaçarken ayağını sıkıştırmış. Bunun dışında yaralımız bulunmayan. 4 lime kocabaş efsanevi öldürme oldu. Mülk kaybı da bir iki oranda, diye düşünüyorum. Ekiplerimiz bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. 225-230 personel 50’ye mümasil araçla kontrol kurtarma faaliyetlerinin ardından hasar tespit çalışmalarını yapmaya başladık. Mail illerden de ekipler bekliyoruz, karışmak üzereler ilimize. Yer kısa sürede hasar tayin çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bunun arkası sıra inşallah devletimiz ilgilendiren kurum kuruluşları marifetiyle vatandaşlarımızın hayatını teshil ve ihtiyaçlarını karşılamaya müteveccih icraat yapacaktır. Ardahan Valiliği kendisine ilgilendiren kurumlarımızla birlikte bu çalışmaları sunu çabuk bir şekilde izlem edeceğiz” 110 ARTÇI SARSINTI

Bu arada Göle’bile geçkin 17.08’de meydana mevrut 5.0 büyüklüğündeki depremin arkası sıra başlayan dümdar sarsıntılar devam ediyor. AFAD verilerine göre akşam ve bugün gün ortası saatlerine büyüklüğünde eşkal üssü Göle olan 110’a andıran dümdar yaşandı. AFAD verilerine göre artçıların iri ayrımsız bölümü 1 ila 3 büyüklükleri beyninde. Bölgede 4 ve vücut 3 sarsıntı meydana geldi. 27 Eylül haset 17.43’te 4.0’lık artçının ardından 19.16’birlikte 4.3, 28 Eylül 02.01’bile ise 4.0 kadar depremler oldu.



Share: