Arnavutluk Başbakanı Rama ve DENIZ Komisyonu Başkanı von der Leyen görüştü

Avrupa Birliği (DENIZ) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Arnavutluk ziyaretinde Başbakan Edi Rama ile tıpkısı araya geldi.

Başvekil Rama ve von der Leyen, hükûmet merkezi Merhametsizce’da gerçekleştirdikleri ziyaret sonrası kuma basın toplantısı düzenledi.

Rama, burada yaptığı açıklamada, SUTAŞ Komisyonu Başkanı’nın Garp Balkanlara yaklaşımı yardımıyla bekâr olmadıklarını söyledi.

Görüşmenin özel aynı değeri olduğunu tamlayan Rama, von der Leyen ile Ukrayna savaşını ve Avrupa genelinde mahsus koşulları görüştüklerini söyledi.

Rama, “Tarihte ilk defa 6 Aralık’ta Dinsiz’da SUTAŞ ile Günindi Balkanlar Zirvesi düzenlenecek. Umum Avrupa ve Günindi Balkanlardan liderler bu zirve üzere Katı’a ati.” dedi.

Arnavutluk AKARSU amacında kararlı bire bir şekilde ilerliyor

Von der Leyen ise Arnavutluk’un SUTAŞ ile üyelik müzakerelerinin başlamasına değinerek “Siz, temas ahit SU değerlerine cebin bağlılığınızı gösterdiniz. Avrupa Birliği’nin, Rusya’nın gâvur saldırgan savaşına verdiği yanıtla ağız ağıza uyumlusunuz.” dedi.

Arnavutluk’un DENIZ yolunda azimli tıpkı şekilde ilerlediğine belen eden von der Leyen, akıbet yayımlanan raporun Arnavutluk’un gerçekleştirdiği mecmu ilerlemeyi gösterdiğini anımsattı.

Mağrip Balkanlar üzere tıpkı erke destek paketi önerdiklerini anlatan von der Leyen, bu paket ile faziletli enerji fiyatlarının vatandaşlar ve işletmeler üzerindeki etkisini hafifletmek istediklerini vurguladı.

Ayrıca von der Leyen, SU’nin ortak finansmanıyla inşa edilen Cani-Dıraç demir yolu hattının şantiyesini mülakat etti.

Share: