Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin sunu şişman içtimai konut hamlesinin özge etabı olan geçmiş evim yer ve önce işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Son Teşrin’a büyüklüğünde yapılabilecek.

Altın Emlak Umumi Müdürü Mustafa Özelmacıklı evvel evim arsa ve önceki işyerim başvurularına ilgili açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Sosyal Basamak başvuruları kapsamında altyapısı hazır, imarlı hane arsaları üzere başvurular Ziraat Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara erbap olan vatandaşlar kişi evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak mecmu yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular üzere 18 yaşından büyük, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu uray sınırları içerisinde eğleşme ediyor koyulmak gerekiyor. Ayrıca arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya olmuş sıfır çocuğunun gelişigüzel şehremaneti sınırı içre ev yapmaya yarar arsaya yahut temas yerde tıpkısı ocak yahut apartmanın ayrı benzeri dairesine fiyat olan arsa payına eş olmaması üstelik yiyecek” dedi.

Içtimai konuta başvuran arsaya referans yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Elan önce yer evet de konuttan birine referans yapılabileceği açıklansa birlikte Bakanımız Maksat Hava, içtimai hane projesine referans yapanların arsaya de referans yapabileceğini açıkladı. 2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde hane ve arsalar üzere parçalanmamış kuraların çekilmesi ve hak sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında hür ve paydaşlı arsalara başvuru alınacak. Bağımsız Milletvekili konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare ortada olacak. Bağımsız Milletvekili arsalar konusunda; arsa tahsis tarihinden itibaren önceki yıl içerisinde ev inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması araç. Paydaşlı parseller için kura çekimi yapıldıktan bilahare parsel bazlı ortaklar (7 ve üzeri şürekâ amacıyla), 3 kamer zarfında konut bina kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna göre yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hâkimiyet alınmasına ister olmaksızın ödemiş olduğu benzeri denk var ise yüzde 10’u kesilerek mütezayit meblağ iadeli edilerek mankafa alınacak.”

Arsalarda ödemeler yıllık taksit taksit yapılacak

Yer kuraları için müracaat bedelinin 500 TL olduğunu ifade eden Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u başlangıçta geriye kalanı 9 yılda eşit taksitle ve faizsiz olarak ödenecek. Taksit ifa tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, anlaşma imza tarihinden itibaren 1 sene sonraki zaman olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonradan yok etmek amacıyla, taksitler aylık ya dahi almanak kıymet taksitler halinde da ödenebilecek. Müstakil arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Hisseli arsalar de ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk aksiyon yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin iş yeri amacıyla de başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Başvuru bedeli 2 bin TL olan hisse senedi yeri başvuruları birlikte 7 Son Teşrin tarihine büyüklüğünde E-Devlet üzerinden ve İl Merkezlerinde Halk Bankası, İlçelerde ise Tarım Bankası şubelerinden yapılabilecek. Başvuru çerçevesinde T.C. vatandaşı olmak, projenin bulunduğu mülk nüfusuna mukayyet olmak yahut o il sınırlarında faaliyette bulunuyor doğmak ve 18 yaşını doldurmuş tevessül etmek gerekiyor. Bunun birlikte teknik belgesi, işyeri açma belgesi, ayn anahtar belgesi veya vergi mükellefi gelmek kabil gâh koşullar da arama edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından adi çocuklarının mülkiyetinde endüstri dükkanı olmaması dahi gerekiyor. Ödemeler üzere bile ihale sonrası kestirmece dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Mütezayit bakiye üzere de takanak banka sözleşmesi sonrasında almak için, 6 aylık dönemlerde Vazifeli maaşı artış oranında artım uygulanarak 120 kamer vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, iş yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’bile 1000, İzmir’birlikte 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’de 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’dahi 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kargaşa, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’de 100.” – İSTANBUL

Share: