Artvin bilim: Artvin’de Vali Doruk, üzüm hasadı yaptı

Artvin Valisi Yılmayan Doruk, merkeze merbut Sakalar köyündeki üzüm bağlarında hasada katıldı.

Sakalar’ın yanında Ortaköy, Çimenli ve Bağcılar köylerinin dahi kullandığı 16 hektar büyüklüğünde, yılda averaj 80-100 titrem üzüm yetiştirilen “Güverda Bağları”nı gezen Ilbay Şahika, üreticilerle sohbet etti, ilgililerden hikmet aldı.

Bir süre hasat fail Ilbay Şahika, kestiği üzümlerin tadına göre beraberindekilere ağırlama etti.

Vali Zirve, burada gazetecilere, “Güverda Bağları” adına adlandırılan bağların, bölgede semere yetiştiriciliği noktasında çok eke benzeri kayran olduğunu söyledi.

Bu bağlarda kimyevi ekincilik ilacı kullanılmadan, ağız ağıza örgensel yetiştirilen üzümlerin çok içimli ve mukavim bire bir aromaya topluluk olduğunu tamlayan Şahika, “Yerey eğiminin aşkın olması nedeniyle gitmek az buçuk el olsa da birçok köyümüzün kuma kullandığı bu bağlıkta yetiştirilen ilkin üzüm, nar, hurma üzere bir nice ürün, ilimizde vatandaşlarımızın sofralarında yerini alıyor.” dedi.

Zirve, bu tarz ekincilik arazilerinin sayısının artırılarak desteklenmesinin köylünün refah düzeyinin artırılması noktasında ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kâin bağlarda henüz çok hizmet yapılırsa mahsul haddinden fazla henüz artacaktır. Üretimimizi bu şekliyle sürdürmeliyiz. Hiçbir kimyasal müdahalede bulunmadan, doğal olarak iz yetiştirirsek elan kıymetli oluyor. Artvin kısıtlı ekincilik arazilerine karşın doğal sonuç yetiştiriciliği noktasında koskocaman benzeri devlet. İlimizin çokça güzel bire bir coğrafyası ve bitey var.”

Zirve, üzüm hasadının peşi sıra Sakalar ve Çimen köylerinde ayrımsız araya geldiği vatandaşların istek ve sorunlarını dinledi.

Share: