Artvin Çevre Platformu Sözcüsü Kaya: “Ardanuç’un Dağlarını Bunlara Cezaevi Deşik Ettirmeyeceğiz”

MURAT İSTANBULLU

Artvin Kasaba Platformu Sözcüsü Gürsel Kayaç, Artvin’in Ardanuç ilçesine 24 kilometre uzakta mevcut Gümüşhane köyündeki yaşananları, “Cerratepe’nin dışında Ardanuç’ta dahi adsız bir meydan Gümüşhane’nin tepesinde hakeza ayrımsız yağmaya başladılar. Ama biz biliyoruz ki mücadelemizde bunları püskürteceğiz. Artvin’deki doğa severler, toprağını sevenler, Artvin’i sevenlerin mücadelesi sonucu Cerratepe’da nasıl yüzde onluk tıpkı yere hapsetmişsek Artvin ve Ardanuç’un dağlarını bunlara mapus deşik ettirmeyeceğiz” sözleri ile aktardı.

Artvin’in Ardanuç ilçesine 24 kilometre uzakta bulunan Gümüşhane köyünde; 2009 yılında, maden aramak için başlatılan, ancak Orak Ayı 2016’de durdurulan muayene faaliyetlerine bu yılın başlarında baştan başlandı.

İYİ Tümen Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan şunları söyledi:

“Natür harikası ve natür cenneti Gümüşhane köyüne geldik. Burada şu zaman eroin çalışması var. Bölgede eroin çalışmasına başlamadan esbak ÇED raporları alınması sürecinde köylüler karşı çıkmışsa de ÇED raporunun müspet gelmesi, köylünün göstermiş olduğu dayanma kırmıştır. Burada gördüğümüz şeye orman katliamı diyoruz tığ. Arkada gördüğünüz makinalarla bu alanda 40-50 modül tetebbu alanı açılmıştır. Buradan yetkililere ve hükümet partisine sesleniyorum. Sayın hükümet partisi yetkililerimiz; biz doğacı insanlarız. Bizim Ardanuç’umuz doğasıyla, coğrafyasıyla, taşıyla, toprağı ve suyuyla harikalar diyarıdır. Bu makinanın burada mesai teyidinin alındığını ve makinanın dahi leasing karşılığında aldığını biliyoruz. Biz dahi makinanın burada çalıştığını kaplamak üzere buraya geldik. Yanlış fen, hile bilim olmasın diyerek buradayız ve göreceğimizi gördük. Buradan sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum; öncelikle Doğruluğunuza ve ciddiyetinize ehemmiyet verdiğimizi bildirmek istiyorum. Ancak teşkilatlarınızın yaptığı talanı yalanlarla örttüğünüzde size duyurmak istiyoruz saygılarımı sunuyorum.”

“ARDANUÇ’UN DAĞLARINI DELİK DEŞİK ETTİRMEYECEĞİZ”

Artvin Mekân Platformu Sözcüsü Gürsel Kaya ise şunları söyledi:

“Biliyoruz kim Artvin’imizin yüzde 72’sini eroin sahası yaptılar. Zaman Cerratepe’birlikte savaş etmemize rağmen Cengiz Ana Ortaklık beyaz zehir sahasını işletiyor. Halkımız bunu ne yaparsanız, yapın bunun önüne geçemezsiniz ve bunları yenemezsiniz, bunlar bildiklerini okurlar ve bunlar yağmalamalarına, talanlarına devam ediyor diyorlar. Amma tığ biliyoruz ki Cerratepe’birlikte çokça degaje benzeri alanı Sirye’den, Borçka barajına kadar olan alanı beyaz zehir sahası alanı kendisine car etmelerine ve üste say ruhsatlarını almalarına rağmen bugün yüzdelik 10’luk ayrımsız alana hapsolmuş durumdalar. Bunu biliyoruz kim bu Artvin halkının direnci sonucu oradaki o eroin sahasını genişletemiyorlar. Dağlarımızı, ormanlarımızı yağmalayamıyorlar ve bunun tek nedeni Artvin halkının direncidir. Cerratepe’nin dışında Ardanuç’ta bile bilinmeyen tıpkısı düz Gümüşhane’nin tepesinde hakeza bir yağmaya başladılar. Ama tığ biliyoruz kim mücadelemizde bunları püskürteceğiz. Bunu buradan aynı yol henüz buradan ilan ediyorum diyorum kim Artvin’deki huy severler, toprağını sevenler, Artvin’i sevenlerin mücadelesi sonucu Cerratepe’birlikte elbette yüzdelik onluk bir yere hapsetmişsek Artvin ve Ardanuç’un dağlarını bunlara cezaevi deşik ettirmeyeceğiz. Ormanlarımızı katlettirmeyeceğiz ve bunun ortamında sonuna kadar uğraş edeceğiz.”

Share: