Artvin’de 7 kestane ağacı abide ongun kendisine tescillenerek plakaları asıldı

Artvin’da 7 kestane ağacı anıt ongun adına tescillenerek plakaları asıldı

ARTVİN – Artvin’dahi bulunan yaşları 350 ile 500 arasında değişen 7 kestane ağacı abide ongun namına tescillenerek plakaları asıldı.

Artvin model Dere mahallesi mezrası Naşop mevkiinde ormanlık alanda mevcut 7 kestane ağacı abide ongun adına tescillendi.

Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneğinin başvurusu neticesinde yaptığı bilimsel çalışma, bölgede 7 özellikli ağaç olduğu tespitini yaptı. Trabzon Beğeni Varlıklarını Dulda Kesim Komisyonu’nun kararı sonrası Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla bölgedeki kestane ağaçlarının anıt ağaç olarak tescillenmesine karar verildi. Değişmeyen sonrası Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneği ve Öz Mahallesi Muhtarlığı tarafından ağaçla a plakaları asılarak siper altına makbuz. Yaşları 350 ile 500 ortada değişen, genişliği ise 2 ve 6 mette beyninde bulunan kestane ağaçları halen yemiş veriyor.

Bölgede mecmu 19 devasa kestane ağacı tayin ettiklerini anlatım fail Yeşil Artvin Cemiyet Başkanı Fer Şenlik Karahan, “Kestane ağaçlarını alanında eksper kişilere bahsettik. Yapılan tetkik sonucunda, bu kestane ağaçlarının berenarı yetişkin ve korunması gerektiğini söylediler. Yaptımız müracaat sonucunda 18 kestane ağacından 7 tanesi Kasaba Şehircilik İl Müdürlüğümüz çalışmaları neticesinde tescillendi. Bizim üzere Artvin amacıyla oldukça önemli ayrımsız fenomen” dedi.

Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Idarehane Müdürü Rüya Ural Özkan ise “Zevk varlıkları ilişik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeşil Artvin Derneği bize böyle benzeri talepte bulundu. Tığ birlikte çalışmalarımızı yaptık. Daha bilahare Trabzon Gusto Varlıklarını Siper Nahiye Komisyonununca görülmesi amacıyla elan sonradan bakanlığımız bunların özellikli ağaçlar yerine değişmeyen verdi. Bu ağaçların tescil edilmesi sağlandı” diyerek konuştu.

Artvin Çoruh Darülfünun Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Özalp ise “2006 yılında bilimsel mesai yaptık. 19 parça mecmu abidevi özeliklere topluluk ağaç belirledik. 350 ile 500 arası yaşlara topluluk, ihtimal daha bile aşkın ağaçlar belirledik. Bu Artvin’in değeri ve güzelliği. Bunlardan çok henüz var. İyi tıpkı düzentileme yapılsa çok henüz fazlası bulunabilir” ifadelerini kullandı.

Share: