Artvin’de çığ düşmesi sonucu yaralanan dağcılar bölgeden tahliye edildi

Artvin’in Yusufeli ilçesinde çığ düşmesi sonucu yaralanan üç alpinist ile hayatını kaybeden iki dağcının cenazeleri kaymakamlık merkezine getirildi.

İlçeye sınırlı Yaylalar köyünün Olgunlar Mahallesi mevkisinde, natür yürüyüşü sırasında çığ altında kalarak yaşamını yitiren dağcıların cenazeleri ile yaralıların bölgeden tahliyesi amacıyla Artvin İl Kıyamet Müstacel Nitelik Müdürlüğünün koordinesinde yaklaşık 10 saatlik mücahede yürütüldü.

Tahliye için gönderilen helikopter aksi gelgel koşulları zımnında bölgeye baş aşağı yapamadı.

Durum üstüne kişmiri tarafından bölgeye ulaşan Artvin Afet Acil Genişlik Müdürlüğü (AFAD), Rize ve Erzurum Açıkgöz Taharri Istirdat (JAK) ekipleri ile Yusufeli Alpinizm Kulübü üyeleri, gaileli ve cenazelerin tahliyesi üzere faaliyet başlattı.

Uzun uğraşlar sonrasında yaralılar ile olayda yaşamını yitiren Mustafa Tekin ve Necmi Can Öztoprak’ın cenazeleri çığın düştüğü bölgeden kızaklarla karye merkezine indirildi.

Yaralılardan ikisi ayak tedavisi edilirken Batuhan Gündoğdu, ambulansla Yusufeli Kerem Hastanesine götürüldü.

Hayatını kaybeden iki dağcının cenazeleri ise sayrılarevi morguna kaldırıldı.

Hastaneye revan Artvin Valisi Yılmayan Doruk, yaralının keyif durumu karşı yetkililerden vukuf aldı, hayati tehlikesi olmayan Gündoğdu’ya önceki olsun dileklerini iletti.

Share: