Artvin’de kar dolayısıyla bildirişim kurulamayan buğulanmış çiftin yardımına dron yetişti

Artvin’de kar zımnında iletişim kurulamayan buğulu çiftin yardımına dron yetişti

ARTVİN – Artvin’in Şavşat ilçesinde çetin kar yağışı zımnında yolları kapanan ve elektrikleri kesilen nemli çiftle iletişim kurulamayınca, köy sakinleri dron sebebiyle telefonlarını araç edebilmeleri için taşınabilir pil gönderdi.

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Çukur köyüne ait Çamlık mahallesinde aktif Hasan Kılıç ve eşi Lütfiye Kılıç’ın yaşadığı mahalleye revan kat ağır kar yağışı sonrası çığ nedeniyle kapandı.

Ardından elektriğin kesilmesi nedeniyle telefonlarının şarjı bitti. Yakınları buğulu tekme ulaşamayınca, ekiplerden arkalama istedi.

Köye gelen Artvin İl Özel İdaresi’ne ait aksiyon makineleri, AFAD ve Bitirmiş ve TEDAŞ ekipleri köyün Çamlık mahallesine revan yolda meydana mevrut çığ nedeniyle mahalleye geçemedi. Kere üstünde bulunan alanlarda erdemli çığ tehlikesi olması zımnında kez açım çalışmalarına duruluk verildi.

Köyün sakinlerinden olan Hazar Altun, namına ilgili drone ile Hasan ve Lütfiye ninenin sağlıkları hakkında bilgelik ahzetmek yahut istekleri olup olmadığını hıfzetmek amacıyla enteresan tıpkısı yöntem denedi.

Kendisine ilişik droneye bağladığı aparat yardımıyla mobil melez buğulanmış çiftin bulunduğu evin önüne gönderdi. Yükleme cihazını kayran ve telefonlarını şarj fail buğulanmış koşa, ekiplerle iletişime geçerek esenlik durumlarının ferah olduğu ve yegâne isteklerinin mahallerine giden yolun açılması olduğu belirttiler.

Daha sonra albeni şartlarının normale dönmesinin ardından buğulu çiftin yolu açılarak muvasala sağlandığı öğrenildi.

Share: