Artvin’de Yusufeli İlçesinin Taşınmasını Ihtarname Ederken Gözaltına Alınanlar Serbest Bırakıldı

MURAT İSTANBULLU

Artvin’in Yusufeli ilçesinin taşınmasını protesto amacıyla kepenk kapatma eylemi öncesinde gözaltına alınan üç kişi, Emniyet’teki işlemlerinin peşi sıra savcılık marifetiyle azade bırakıldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesi tarihinde yedinci defa taşınmaya hazırlanıyor. Yusufeli halkı eskimemiş iskân yerleriyle ilgilendiren kendilerine sunulan sözler tutulmadan nakil işlemlerinin başlatılmasını itiraz etmek üzere kepenk indirdi. Kepenk indirme eylemi öncesinde gözaltına alınan üç birey, emniyetteki işlemlerinin peşi sıra savcılık kararı ile serbest bırakıldı. Azade bırakılanlar, alkışlarla karşılandı.

İYİ Parti Yusufeli İlçe Başkanı Recep Akyürek, kaymakamlık merkezinde yaptığı açıklamada; şunları söyledi:

“Ben benzeri hatırlatma yapayım buradaki iş şu siyasi kaime ve önüne atan nefer biraz nüfus neyse tıpkı işi beceremedi, beceremediği için elinde patladı patlayınca ayrımsız kenara çekildi. Şimdi anca bire bir özdek istiyorlar kim; Yusufeli halkıyla devletin polisi, kaymakamı, valisi karşı karşıya gelsin. Burada bir anlaşılmazlık var. Bizim hangi polisle hangi kaymakamla hangi valiyle derdimiz yok. Bizim derdimiz 15 yıldır bu ilçede yöneticilik yapmış gelişigüzel şeyi ‘tığ yaparız, biz ederiz, o ülkü değil, hallederiz, bizim amacıyla hiçbir şey değil’. Bibi ve tekrar benzeri söylemi söylüyorlar. ‘Yaparsa AK Tümen yapar’ diyorlar. Benzeri kafayla de bitmeme ediyorlar amma görünen o ki Artvin’den öteye hiçbir sorun gitmemiş.”

“SORUMLULARI KEMIKSIZ ŞEKİLDE KAZIMAK GEREKİYOR”

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Hazar Demirci şunları söyledi:

“Göğüslerine madalya takan üç kıta arkadaşımız var ben öncelikle eski olsun diyorum. Bu sarp duruşu çalımlı duruşu kâh acılı karşılığı oluyor ama tehlikesiz olun kim bu el bu Yusufeli sevdalısı sizleri tıpkı henüz yukarıya çıkardı ve sizlere önceki olsun derken yine ayrımsız zamanda tebrik kartı ediyorum. Bu soy etkinliklerin basın açıklamaların eylemlerin yürüyüşlerin şişman gösterilerin biricik bire bir amacı var; Yetkilileri göreve davet etmek, yetkililerin dikkatini buraya çekebilmek. Yetkiliden kastımız ise imdi tek kayırıcı rejimi olduğu üzere ülkemizde siyasettin dikkatini buraya çekmektir. Kişi başına işleyebilecek cesamet mekanizmaları maatteessüf üzülerek söylüyorum kim ortadan kaldırılmış durumda. Tığ siyaseti bu olaydaki sorumluları net ayrımsız şekilde ortaya koyup mücadelemizi onlara bakarak yapmamız gerekiyor. Bu birliktelik amacına ulaştı.”

“MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ”

Yusufeli halkı adına konuşan Bünyamin Ünal ise konuşmasında şunlara değindi:

“Değerli Yusufeli halkı zaman burada Yusufeli Barajı yapımına vabeste Yusufeli Yıpranmamış Iskân namına göç süreci, adalet sahipliği, bölük ve gelişim yeri fiyatlarına karşı oluşan mağduriyetlerin giderimi hususunda sesimizi yetkililere duyurabilmek amacıyla aynı araya gelmiş bulunmaktayız. Bu mağduriyetlere sessiz kalmayıp, burada mevcut herkese teşekkür ederiz. Öncelikle Yusufeli halkının mağduriyetlerinin konuşulduğu 21 Ağustos tarihinde demokratik ve hukuk çerçevesi içerisinde yapılan toplantıdaki konuşmaları nedeni ile gözaltına alınan Caner Yüksel ve devamındaki esnafı kepenk kapatmaya nida ettiği gerekçesi ile gözaltına alınan İlhan Şeker ve Fırlak Şeker Hastalığı’e esbak olsun diye niteleyerek bu gururlu duruşlarının yanında olduğumuz ve yanlarında sağlıklı durduğumuzu belirtiriz.

1.Hak sahipliği kriterlerinin eğri alındığı başvuru döneminde bekar olup sonrasında evlenen hemşerilerimizin türe sahipliği onaylanmadı. Bu sorunun çözümü için resmi temas girişimde bulunulmadığından mağduriyetler oluşmuştur. Tahminî 1000 hanenin adalet sahipliği taleplerinin giderilerek ev ve iş yeri tahsislerinin yeni yerleşme namına taşınmadan yapılmasını dilek ederiz.

2.2022-2023 yılı Yetişek Tedrisat döneminin şu an kim mevcut okullarda devamı zaruridir. Hiçbir asıl ve ata çocuğunu inşaatların bitmeme ettiği tozun dumanın içerinse gönderemez. Okulların yeni iskân durumunda açılacağı yönünde ve okulların hicret talimatı verildiğine dair söylemlerden uzak durulması gerektiği kanaatindeyiz. Çünkü bu hususla alakadar toplumu istiğna edici tıpkısı açıklamanın yetkililerce gecikme gösterilmeksizin yapılmasını arzu ederiz. Ayrıca; hicret süreci ile alakalı, yetkililerin seçme birinden değişik söylemler duymaktayız bu kapsam bilgi kirliliğine bozukluk olmaktadır. bahis konusu bilgi kirliliğinin giderilmesi için hicret süreci ve takviminin zahir aynı şekilde vatandaşla paylaşılmasını istek ederiz.

Hak sahibi olamayan veya ticaretin yapılamayacağı bölgelerde aksiyon yeri çıkan esnaflarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için, daha yeni açıklanan 124 bakir hisse senedi yeri yapım projesinin, mevkiisi, bu hisse senedi yerlerinin hangi şartlarda kimlere tahsis edileceği ve imal takviminin açıklanmasını istek ederiz.

Hak sahipleri için belirlenen gerek basamak fiyatları gerekse hisse senedi yeri fiyatları fahiş ölçüde fazladır. Özellikle akarsu altında küsurat köylerimize belirlenen 1.200.000,00 TL’lik satış fiyatı kesinlikle kabul edilemez tıpkısı durumdur. Yusufeli halkını mevcudiyet boyu vecibe altına sokacak bu bedellerde kesinlikle güncellemeye gidilmesi ve Cumhurbaşkanı’nın TOKİ yapı satışlarındaki “yüzdelik 50′ ye varan indirim” uygulamasını arzu ediyoruz. Yıpranmamış iskân durumunda genç nüfusun tutulabilmesi ve yaşamına bitmeme edebilmesi amacıyla istihdam yaratacak projelerin üretilerek hicret süreci bitmeden hayata geçirilmesini rica ederiz. Devletleştirme işlemlerindeki fiyata yönelik mağduriyetlerin giderilmesi için 2022 yılı Ümran Vahit Fiyatlarının uygulanması zaruri yasalı düzenlemelerin derhal yapılmasını arzu ederiz.

Tarımsal alanların ve hayvancılıkla geçinen insanların mağduriyetlerinin giderimi üzere mukteza tedbirlerin bire bir an önceki alınmasını temenni ederiz.

İlçenin kalbine hançer kabilinden sapladığınız viyadüğün ayaklarının bitmesi üzerinden 6 kamer geçmesine rağmen bir tane bir çivi bile çakılmamıştır. Bu köprü yol art yapısının derhal bitirilmesi ve Yusufeli halkının barajdan sonraları ilçe merkezine girişinin 15 km elan uzatılmaması amacıyla vacip tedbirlerin alınmasını dilek ederiz.

Yıpranmamış iskân hesabına hicret sürecinin yeni iskân yerinin yaşanabilir tıpkısı alana topluluk olduktan sonradan gerçekleştirilmesini, Yusufeli halkının eskimemiş yerleşim yeri bitmeden taşınmaya zorlanılmasından derhal vazgeçilmesini murat ölçü ve kalbi Yusufeli üzere atan hep katılımcılılara saygılarımızı sunar, yetkilileri derhal göreve nida ederiz. İlave adına şunu ifşa etmek istiyorum tığ bu taleplerimizi kazanana kadar yaşamak ve sahada olacağız herhangi bir bölüm her an şişko bir şekilde eylemlerimiz gerçekleştirmek amacıyla mücadelemizi gerçekleştirmek için daha elhak yakınlarında mücadelemizi yok etmek amacıyla sahalardan ayrılmayacağız siz bile bizler yalnız bırakmayın sizin desteğinize ihtiyacımız var birlikte olursak bu işi kazanabiliriz netice itibariyle esas atma törenindeki alkışla kaybetti kama buradaki mücadelenin alkışıyla kazanacağımıza inanıyorum.”Share: