Artvin’deki ‘Çılgın Hes’ Projesine Cebin Sâdır Yurttaş Üzerine Takipsizlik Kararı Verildi

GENÇAĞA KARAFAZLI

Artvin’in Arhavi ilçesinde halkın “Aşırı HES” yerine adlandırdığı Kavak Hidroelektrik Santrali’nin (HES) nesir edildiği alanın yakınındaki evinde çatlaklar oluşan Yaşar Abay karşı, Arhavi Belediyesi aleyhinde paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle açılan soruşturmada ‘kovuşturmaya gerek yoktur’ kararı verildi.

Arhavi’de MNG Holding’in inşa ettiği Kavak HES’in yakınında kayran düzlük evlerde mabeyin ve inkıraz meydana gelmişti. Yapılan santral çukuru, bitişiğindeki Yaşar Abay Hatinoğlu ile Nurettin ve Süleyman Abay’a ait 3 lüp kolonlarında, duvar ve zeminlerinde çatlaklar oluşturmuştu. Yaşar Abay karşı, Arhavi Belediyesi aleyhinde içtimai iletişim araçları hesaplarında paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle açılan soruşturmada müddeiumumilik, ‘kovuşturmaya lazım yoktur’ kararı verdi. Kararda şunlar kaydedildi:

“TAŞLAMA DEĞİL ELEŞTİRİ NİTELİĞİNDE”

“Yaşar Abay’ın, MNG Holding’e ilişik HES santrali sonucunda evlerinde hasar meydana geldiğini, bu konuyla ilgili MNG Holding’e alın türel tıpkısı proses başlattığını, dosya kapsamında alınan raporların akıllıcasına olmadığını düşündüğü üzere sosyal medya hesabı üzerinden söz konusu paylaşımları yaptığını, bu paylaşımlarda amacının halkı garaz ve düşmanlığa nodullamak olmadığını, hemen davasının arkasında durduğunu ve hakkını arayacağını anlatım ettiğini, üzerine ertelenmiş suçlamaları akseptans etmediğini bildirme ettiği; kamu dosya kapsamı bir bilcümle adına değerlendirildiğinde, Türk Ceza Kanunu m. 216 kapsamında planlı halkı amaç ve düşmanlığa tahrik suçunun ‘kamu barışına cebin suçlar’ başlığı altında düzenlendiği, suçun oluşabilmesi üzere halkın bir kesiminin gayrı kesimi aleyhinde tahrik edilmesi gerekir. Grupların, gruplara alın amaç ve düşmanlığa bilfiil tahrik edilmiş olması gerekir. Şüphelinin içtimai medya Facebook hesabından yaptığı paylaşım incelendiğinde, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunun maddesel ve manevi unsurlarını taşımadığı, paylaşımında hakaret muhtevalı rastgele ibare bulunmadığı; kullandığı ifadeler bire bir hep adına değerlendirildiğinde, şikâyetçi şehremaneti başkanlığının saygınlık, haysiyet ve saygınlığını rencide edici nitelikte olmayıp, letafet sınırlarını aşan bunaltıcı eleştiri niteliğinde olduğu ve TCK m. 125 taşlama suçunun birlikte unsurlarının olmadığı anlaşıldığından bed üzerine atılmış suçlardan dolayı kamu namına kovuşturmaya düzlük olmadığına değişmeyen verilmiştir.”

Karar sonrası açıklama yapan Yaşar Abay, “Benim haklılığım ayrımsız posta henüz ispatlandı” dedi.

Share: