Artvinli 82 Yaşındaki Vatandaş Rahatsızlanınca Kardan Kapanan Yolda 3 Kilometre Kızakla Taşınarak 112 Ekiplerine Ulaştırıldı

GARAZ İSTANBULLU

Artvin’in Şavşat ilçesine sınırlı Maden Köyü’nde işlek 82 yaşındaki Muzaffer Ayrıntılı rahatsızlanınca, kar zımnında kapanan yolda üç kilometre boyunca kızakla taşınarak 112 ekiplerine ulaştırıldı.

Artvin’in Şavşat ilçesine 38 kilometre uzaklıktaki 2000 metre rakımda kâin Maden Köyü’nün Gamaşet Mahallesi’nde kar kalınlığı tıpkı buçuk metreye ulaştı ve yollar kapandı. Gamaşet Mahallesi’nde dallı güllü 82 yaşında Muzaffer Teferruatlı’un hastalanması üzerine köylüler, Etraflı’u kızakla tahminî üç kilometre taşıyarak köyün girişine getirdi ve 112 ekiplerine tasdik edildi. Hastayı taşıyanlardan Üzeyir Temur, “Bize rahatsız üzerine vukuf verildikten sonra köyden Gamaşet Mahallesi’ne tıpkı buçuk metre kar kalınlığı ve pahal kar yağışı altında 3 kilometre tabanvay hastayı kızakla köyün girişine ulaştırdık” dedi.

“ŞAVŞAT’TA ÜSTELIK BEYİN CERRAHI BULUNMALI”

Eroin köylü Üzeyir Temur şunları söyledi:

“4 Mart tarihinde gece saat 00.30 sularında gerginlik hastası Muzaffer Mufassal hastalanınca bize telefonla ulaştılar. Bu Gamaşet Mahallesi 2000 rakımında ve köyden üstelik 3 kilometre uzaklıktadır. Bize olgun verildikten sonraları tığ de adamlık görevi olarak, araçların mahalleye çıkamaması zımnında 3 kilometre uzaklıkta bulanan ve tıpkısı buçuk metre kar kalınlığıyla birlikte yoğun kar yağışının altında, karda yürümeyi kolaylaştıran hediklerle hastanın bulunduğu Gamaşet Mahallesi’ne ulaştık. Hastanın genel durumuna baktık ve 112 ivedi ekibine bilgelik vererek hastayı hazırlayıp, vaktiyle odun içki içmek için kullandığımız kızakla köyün girişine getirdik ve orada 112 ekibi önce müdahalesini yaptı. Hastanın durumu baz alınarak Şavşat Mehabet Hastanesi’ne götürülmesi gerekirken Artvin Şevket Hastanesi’ne nakli sağlanmıştır. Zira Şavşat Azamet Hastanemizde beyin cerrahı ve tomografi ve MR cihazı bulunmamaktadır. Tığ bile Şavşat halkı yerine hastanemizde tomografinin ve bellek cerrahının bulunmasını yetkililerden arzu ediyoruz.”

Share: