Artvinli Vatandaşın Bursa’dan Aldığı Araç Çalıntı Imdi

KASIT İSTANBULLU

Artvin’in Ardanuç ilçesinde tüvana Mevlüt Fellah, üç kamer öncesi Bursa’dan araba satın aldı. Satışlarını kâtibiadil huzurunda yapıp, plakasını çıkarıp, sigortasını de yaptırdığı otomobili ile Ardanuç’a kavrayışsız döndü. Otomobilini Ardanuç’ta 20-25 dönem kullanan Rençper, Hopa’ya giderken Borçka Emniyeti eliyle durduruldu ve arabasına, “ganimet” olduğu gerekçesiyle umum kondu.

Mevlüt Çiftçi 3 ay ilk Bursa’dan namına fazla aldı. Arabanın hep işlemlerini halleden Maraba, arabayı kullandığı esnada Borçka Emniyeti eliyle durduruldu ve arabasının çalıntı olduğunu öğrendi.

“NOTERE GİTTİK TRAFİK KAYDINI ALDIK PLAKAYI DEĞİŞTİRDİK, SİGORTAYI YAPTIRDIK”

Mevlüt Maraba, şunları söyledi:

“Artvin ili Ardanuç ilçesinde oturuyorum ikamet ediyorum emekliyim. Bundan üç kamer önceki Bursa’ya gittik makine almaya yani Ardanuç’ta oturuyorum dedim evet kendi arabamız vardı benim çocuğundu ayrıca Miğfer Çiftçi adınaydı. Bursa’birlikte anlaştık birisiyle kişi arabamızı götürdük bir kıymet saydık onun konusunda üstelik farkını bitmek kaydıyla bir araba aldık. Süfli üst 170-180 bin liralık şu anda o araba birlikte 200’ün üstünde Bursa’dan bu arabayı aldık benzeri birlikte çocuğum vardı orada o bile apotr oldu arabayı aldık. Elbette arabayı alırken notere gezmek gerekiyor. Notere gittik satışını yaptırdık, değme özdek var mı, bulunmayan mu arabayı gördük beğendik domuzuna bağlılık fazla. Satışını yaptırdık tıpkı sorun yok, plakasını aldık, gine ayrımsız ülkü bulunmayan 16 plakaydı tabi 08 yaptırdık tığ plakayı sigortasını yaptırdık, muayenesini yaptırdık seçkin şey bitti. Aldık rahat ayrımsız şekilde döndük geldik memleketimize yani Ardanuç’a geldik. Aradan benzeri 20-25 devir geçti yine Ardanuç’tan Hopa bizim ilçeye giderken çocukla bu arada Borçka Güven arabayı durdurdu yolda tığ şaşırdık neyin nesi derhâl acele arabadan inin bilmem şudur, budur. Dedik herhalde arabada tıpkı şey mi var tütün mı var, beyaz zehir mi var yani duraksama halinde. Dediler ihbarlısınız araba kaçakmış namevcut çalıntıymış lahzada emniyete apar topar aldılar bizi indiler zir. Abi hayırdır nedir yok Kocaeli Cumhuriyet Altını Savcılığı talimatıyla tığ bu arabayı bağlayacağız. Bundan Sonra bilmiyorum sonradan, sonraları öğrendik namevcut motor şase numarası değişmiş bilmem şu bu Allah Tanrı şüphesiz değişmişler tığ bunun satışını yaptırdık, notere gittik trafik kaydını aldık plakayı değiştirdik, sigortayı yaptırdık değme yere girdiğinde şase motoruna bakıyorlar, ediyorlar. Mademki bu varsa şimdiye büyüklüğünde neredeydi bu plakayı aldıktan sonramı yani galiba tıpkısı husus mi bu özdek bizimi bu ağabey düşürdüler şaşırdık kaldık efendim.

“NE SAVCIYLA GÖRÜŞEBİLİYORSUN NE KİMSEYLE”

Hangi yapacağız 3 kamer geçti aradan Borçka’yı arıyoruz kardeşim sayın amirim bu arabayı bağladın 3 kamer geçti bize yanıt verin bu makine nedir neyin nesidir? Diyor kim kardeşim Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı bağlatmıştır, mir gelirse bırakırız. Kalktık buradan Bursa’ya gittik. Kocaeli’hangi gittik namevcut kardeşim ne savcıyla görüşebiliyorsun hangi kimseyle görüşemiyorsun avukat tutacaksın diyorlar evet avukat tutmaya üstelik var mı ki paramız tutalım. Hiçbir şeyden yemeden, içmeden neden hakeza. en son Kocaeli Cumhuriyet Altını Savcılığıyla görüştük dedi ki efendim lacerem peki bu arabayı size konfirmasyon etmeleri lazım dedi. Kriminale gidecekmiş dedi dedik tükenik. Haddizatında kendileri kriminale göndermeleri gerekiyor. Erzurum’a kendileri birlikte göndermediler dediler ki siz kişi imkanlarınızla öylede ayrımsız güruh harcama ettik burada, polis güçleri eşliğinde kriminal raporu amacıyla Erzurum’a gittik. Erzurum dedi kim tığ size selen veririz 1 ayı boğaz ayla vukuf ati. Kriminal raporu nere gelecek dediler ki Borçka’evet, Borçka’evet gidiyoruz gelmedi nere Kocaeli’ne, Kocaeli’ne gidiyoruz gelmedi nerde namevcut, Bursa’dahi. Lanet olsun en üst esasen yine Cumhuriyet Altını Savcılığıyla görüştüm dedi ki kardeşim size arabayı teyit edecekler. Sayın Savcım doğrulama edeceklerse etsinler niçin etmiyorlar, talimatı ver üstelik etsinler. Yav git oraya diyor emniyete gidiyorum, kardeşim buyuru gelmedi. Arada kaldık kardeşim nedir ne olacak nereye varacak bir hedefim bulunmayan, yani önümde ya bilsem kim bu insan benimle uğraşıyor masraf boğazına binerim ama yok. Burada noter mi başı yerde, itimat trafiğimi başı yerde, bu plakayı veren mi suçlu bu arabayı bana satan mı suçlu? Kasıt belli değil ki bilemiyorum ki neyin nesidir. Pozitif üç aydır bu makine Borçka Emniyeti otoparkında yatıyor arabayı aynı gördüm makine değişmiş üç kamer bu sıcakta yatan arabada boya meyan rastgele soy temas husus olmuş dersin kim arabayı vurmuşlar” dedi.

“HERKESİN ŞAHSİYETİ VARDIR, ŞEREFİ VARDI YANİ HAKEZA BİR MADDE TAMAM MU?”

Mevlüt Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onu bile bırak deminden bundan mavera seçkin şeyden tekessür manevi olarak şişman benzeri kaybımız var, yani manevi kaybımız şudur burası ufak tıpkısı meydan vatandaş geliyor diyor ki sen bir araba alamamışsın yani şahsen kendi diyemiyor amma falanca yerden duydum konuşuyorlar sen gitmiş ganimet araba almışsın, ucuza düşüreyim diye almışsın demincek üstelik mevrut yakalanmışsın yani buyur. Maddiyattan mavera hakeza benzeri molekül herkesin şahsiyeti vardır, şerefi vardı yani böyle ayrımsız öz peki mu? Imkânsız arkadaşım. Onu birlikte bırak ondan birlikte bıraktık; hastam var ailem tasalı öyle periyot oluyor kim rastgele akşam hastaneye başvurmak zorunda kalıyoruz. Yani arabamda olmadığı kabil demin ortamda galiba yani burada ben hem yetkililerden amiyane dahi arzu ediyorum. Yani şu vesaik benim elimde noter bunun satışını bana vermiş evrak benim elimde, gidiş geliş ruhsatı vermiş evrak elimde, plakayı takmışım bunların bütünü benim elimde beyninde bu kabahatli kimdir, nedir, neyin nesidir bana desinler ki kardeşim çalıntı makine aldın aynı vazıh kesin bir özdek versinler ben arabadan da vazgeçeceğim rastgele şeyden vazgeçeceğim. Benim bir tane şeyim yetkililere sesleniyorum alelade üstelik diyorum Türkiye Cumhuriyeti’nde maddi manevi ego herhangi bir kalem şeye uğramışım bunun giderilmesi. Ben kimseden sadaka falanca istemiyorum kardeşim ben bu büyüklüğünde mal vermişim bu arabayı almışım şahsiyetimle, kişiliğimle oynanmıştır. Bu da tıpkı çekicilik meselesidir kişisel meselesidir yetkililerin bununla ilgilenmesini kâm ediyorum.”Share: