Aşılanmamış hayvanlarına peyk vericili izleme

TARIM ve Orman Bakanlığı Huy Esirgeme ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce (DKMP) nesli zılgıt altındaki yaban hayvanlarının korunmasına yönelik gösteri planı kapsamında; aşılanmamış koyunu, ceylan, sığın, aşılanmamış keçisi, turna, tepeli kaşıkçı kuşu, şah kartal, step kartalı gibi türlere peyk vericisi takıldı. Bu yöntemle, karışık hayvanlarının hayat alanları, kafile yolları, tenasül alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, karışık hayatında nesli yıldırma veya riziko altında olan efsanevi türlerinin korunmalarına yönelik eylem planı hazırladı. 100 kabil üzere hazırlanan cazibe kapsamında nesli acı altındaki; yaban koyunu, ahu, sığın, yaban keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, bozkır kartalına uydu vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen takip ile çandır hayvanlarının hayat alanları, kafile yolları, üreme alanları belirlenerek, esirgeme çalışması yapılıyor. Yıldırma altındaki türlerin korunmasına yönelik yapılan çalışmada, cesim veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle en kırıcı izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Yalın kısımlarına takılan donör ile izleme edilen turnalar için Sivas’ın şanlı üreme alanları ortada olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları amacıyla üreme alanlarının genişlik koskocaman habitatlardan birisi olduğu tayin edildi. Bunun üstüne bu alanların karışık hayatı ihya sahası ilan edilmesi amacıyla mücahede başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine verici ile strateji edilen şah kartalın Rum popülasyonunun bugüne kadar kafile etmediği; fakat yeni doğan yavrularının kendilerine akla yatkın tıpkı dirim alanı uydurmak üzere iri alanları taradığı belirlendi. Kendilerine makul hayat alanı bulmakta zorlandıkları, umumi adına Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri belirleme edildi. 2022 kışında apışık halde bulunup rehabilitasyon sürecinden sonra verici takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve elan oradan ayrılmadığı tespit edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine verici ile izlem edilen step kartalının ise popülasyon büyüklüğü adına çokça henüz kritik tıpkısı durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın tersine Türkiye’deki step kartalının muhacir bire bir kişi olduğu, kışın Çad ve Kamerun ortada tıpkısı bölgeye barhana ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan donör ile takibe alınan step kartalının, ağustos böylece göçüne başladığı, sonuç güncellemelere göre şu anda Çad’dahi bulunduğu saptandı.Öte yandan bu sene Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya baştan yerleştirilmesi yapılan 28 karışık koyunu arasından 3’üne verici takıldı. Gine Şanlıurfa’birlikte doğaya salınan 2 ceylana de verici yerleştirildi. 2 ahu, şu anda 30 ceylanın bulunduğu takım içinde meydan alırken izleme çalışmaları sürüyor.

Share: