Askeri bölgede yakalanan Palikarya polis ve sevgilisi üzere sezinleme talebi

EDİRNE’de, birinci kademe askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle haklarında 2 yıldan 5 yıla büyüklüğünde mahbes istemiyle sorun açılan Yunan polis güçleri memuru Valasoudis Manolis (42) ile sevgilisi Aheni Aohna’nın (29) yargılandığı davada, sanıkların avukatı olay durumunda irfan yapılmasını murat etti.

Yunanistan’ın Dedeağaç Güven Müdürlüğü’nde işyar trafik polisi Valasoudis Manolis, sevgilisi Aheni Aohna ile aksata amacıyla 5 Fasıla 2021’de Pazarkule Cızık Kapısı’ndan methal yapıp Edirne’ye geldi. Aksata eden koşa, ayrımsız akşam ezanı özel araçlarıyla İpsala Çizi Kapısı’ndan artırmak için yola imdi. Manolis ve Aohna, sınıra andıran Doyran köyünde askeri haram bölgeye girdikleri gerekçesiyle temel devriyelerince gözaltına alınıp, İl Kurnaz Komutanlığı’na götürüldü. İşlemlerin ardından adliyeye sevk edilen koşa, çıkarıldıkları Gözetleyici Hazar Hakimliği aracılığıyla sınırlı dışı sorti yasağı konularak başıboş bırakıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Idarehane Müdürlüğü’nde çiftin cep telefonları ve üzerlerindeki sayısal materyallerinin incelenmesinde, cürüm unsurlarına rastlanmadı. Koşa, müdrike giderleri ve güvence bedeli kendisine toplanmış 50 bin lira cezayla sıkıntılı dışına depar yasakları kaldırıldıktan sonradan ülkelerine döndü.Edirne Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın Valasoudis Manolis ile Aheni Aohna hakkındaki soruşturması tamamlandı, hazırlanan savca 5’inci Temel Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Polis Güçleri memuru ve sevgilisi için ‘Askeri yasak bölgelere girmek’ suçundan 2 yıldan 5’er yıla kadar kodes istemiyle dava açıldı. Palikarya polis güçleri memuru Manolis, ifadesinde, “Yunanistan’dan 5 Antrakt öğle vakti, Yunanistan saati ile 14.00 sıralarında, kız arkadaşım Aheni ile gelişigüzel Pazarkule Eksen Kapısı’ndan antre yapıp aksata ve gitmek için geldik. Edirne’ye geliş amacım kız arkadaşımla gelişigüzel gitmek ve ahzüita yapmaktı. Edirne merkezine geldikten sonradan kafede tıpkısı süre oturduk, daha sonra kız arkadaşımla Yunanistan saati ile 16.30 sıralarında aynı alışveriş merkezine gidip yemek yedik. Gelgel kararmaya başlayınca ahzüita merkezinden ayrıldık. Albeni karardığı amacıyla Yunanistan’a dönecektik, telefonumda kâin navigasyona yazarak yola çıktık. Çalıştığım ve yaşadığım meydan İpsala Tahril Kapısı’na daha mümasil olduğu için buradan sorti yapacaktık, bu sebeple navigasyona yazarak Keşan’a makul yola çıktık. Navigasyonun bizi götürdüğü şekilde devam ettik. Tıpkısı müddet sonraları çekicilik ağız ağıza kararmıştı, yer bir yolda ilerlediğim esnada önüme askerler daha çok ve bizi durdurdular, benden ve kız arkadaşımdan pasaport istediler. Bizi durdurdukları yerde araçtan indirdiler, benimle gelişigüzel az buçuk ilerleyerek uzakta bulunan kırmızı renkli tabelaya askı tutarga gösterip, askeri memnu mıntıka olduğunu söylediler. Fakat ego askeri haram bölgeye girdiğime dayalı gelişigüzel tablo görmediğim üzere ve gösterdikleri safiha uzakta olduğu amacıyla askeri yasak bölgeye girdiğimi düşünmüyorum, çünkü tabeladan evvel durmuştuk” diye konuştu.Edirne 5’inci Temel Ceza Mahkemesi’nde zaman tanıdık ikinci duruşmaya Valasoudis Manolis ile Aheni Aohna katılmadı. Sanıkların avukatı Mehmet Ağa Tuna Gazaplı, Yunan müvekkillerinin askeri yasak bölgeye giriş yaptıkları yerde sezinleme yapılması talebinde bulundu. Duruşma sanıkların ifadesinin alınması üzere Yunanistan’a yazılan müzekkere yazılarına gelecek cevap amacıyla beklenmesine, maznun avukatının olay yerinde irfan talebinin değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Share: