Askeri öğrencilere azap yaptığı sav edilen FETÖ sanığı eski komutana verilen beraat kararı bozuldu

Van Nahiye Adliye Mahkemesi (BAM) 2. Ceza Dairesi, meslekten ihraç edilen çarkıt Tuşba İlçe Açıkgöz Komutanı N.K’ye, askeri öğrencilere yetişek adı altında işkence yaparak Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ayrılmalarına neden olduğu iddiasıyla yargılandığı davada sunulan “aklanma” kararını bozdu.

BAM 2. Ukubet Dairesi, Van’bile Fetullahçı Yıldırı Örgütü’ne (FETÖ) yönelik sormaca kapsamında örtülü kodifikasyon ortamında düzlük aldığı iddiasıyla bozuk yüzbaşı karşı Van 7. Pahal Ukubet Mahkemesince verilen aklanma kararına müteveccih istinaf başvurusunu karara bağladı.

Daire, yerel mahkemenin karara bağladığı dosyaya ilişkin, “sanığın teknik adına örgütün şifreli tanıtma uygulaması ByLock programını kullanıp kullanmadığının tespiti açısından alanında ehlihibre bilirkişilerce tetkik yaptırılması gerekliliğinin gözetilmediği” görüşüne yer verdi.

Müşteki M.N.A’nın evvel paye mahkemede baştan dinlenerek 2009’de Kişmiri Harp Okulu uyum kampının ve müştekide oluşan ökçe kırığı tedavisinin nerede yapıldığının ortaya konulması gerektiği bildirilen kararda, cümle tedavi kayıtlarının tüm olarak ülkü dosyasına alınması gerektiği fakat bu hususun üstelik gözetilmediği aktarıldı.

Dosya kapsamında bazı eksikliklerin tayin edildiğine vadi sunulan kararda, şunlar kaydedildi:

“Dosyada belirleme edilen eksikliklerin ikmali ile tanıkların, maznun ve sair subayların kendilerine azap ve ezinç ettikleri yönündeki beyanları, sanığın ByLock kullandığına dair tespitler ve ardışık kontrol kayıtları ile dosya kapsamında düz kayran bilcümle delillerin tıpkı bütün olarak değerlendirilerek sanığın türel durumunun karar yerinde tartışılıp sonucuna göre değişmeyen verilmesi gerekmektedir. Yarım araştırma ve tetkik ile cümle suçlardan aklanma kararı verilmesi hukuka ihtilaf teşekkül ettiğinden, istinaf başvurusunda bulunan Cumhuriyet Altını savcısının istinaf nedenleri yerinde görülmüştür. Bu nedenle tekmil hükümlerin bozulmasına, dosyanın yeniden incelenmek ve değişmeyen uğratmak için önce evre mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir.”

Dava

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün nihan yapılanmasına müteveccih anket kapsamında tutuklanan ve meslekten ihraç edilen sakat Tuşba İlçe Açıkgöz Komutanı N.K. için “silahlı yıldırı örgütüne uzuv doğmak” ve “örgütsel zindelik kapsamında işkence boşaltmak” suçlarından 2 yıl önce 33 yıla kadar hapisle yargılanması istemiyle sorun açmıştı.

İddianamede, maznun karşı şikayetçi olan şahitler, o dönemde maznun N.K’nin kendilerine ezinç yaptığını, sıklet uyguladığını belirterek şikayetçi olmuştu.

Share: