Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Meyer-Landrut, Troya Ören Yeri’ni müzakere etti

Çanakkale merkeze sadık Tevfikiye köyü sınırları içerisinde küsurat 5 bin 600 yıllık Troya Örenlik Yeri’ni gezen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Avrupa Konseyi esasen başından beri Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan tutumuyla ilgilendiren adına 2 yol strateji etmiş bulunuyor. Bunlardan tıpkı tanesi Ukrayna’ya askeri ve kazançlı desteğin sağlanması. İkinci kat dahi Rusya’ya bu saldırılarını bitmeme ettirememesi amacıyla güçlük uygulanmasıydı. Burada üstelik temel çevirgeç yerine bazen yaptırım araçları hayata geçirildi. Bunların uygulanmasıyla birlikte Rusya’nın bu agresif tavrının elan aşkın devam ettirilmemesi amaçlandı” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, 5 bin 600 yıllık Troya Örenlik Yeri’ni gezdi. Troya Harabelik Yeri Kazı Başbuğ Yardımcısı Prof. Dr. Reyhan Torlak, Troya Harabelik Yeri’ni gezen Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’a ören yeri ve tarihçesi üzerine bilgelik verdi.

Gezi sırasında Sefirikebir Meyer-Landrut, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Avrupa Konseyi haddizatında esasen beri Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik agresif tutumuyla ilgili olarak 2 öğün strateji etmiş bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Ukrayna askeri ve konuşu desteğin sağlanması. İkinci posta dahi Rusya’ya bu saldırılarını devam ettirememesi için bastırık uygulanmasıydı. Burada üstelik esas vesile yerine birtakım müeyyide araçları hayata geçirildi. Bunların uygulanmasıyla alay malay Rusya’nın bu saldırgan tavrının daha çok devam ettirilmemesi amaçlandı. Önümüzdeki günlerde birlikte 2’li yolu izlem ederek yine ayrımsız şekilde çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu. – ÇANAKKALE

Share: