Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası, Haliç’te gerçekleştirildi

Avrupa Üniversite Sporları Birliği (EUSA) vasıtasıyla bu yıl 12’ncisi kombinasyon edilen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası, Yeditepe Üniversitesinin aile sahipliğinde Körfez’te düzenlendi.

Toplam 16 ülkeden 73 üniversitenin vadi aldığı organizasyona 500’den fazla sporcu katıldı. Üç zaman süren şampiyonada erkeklerde 11, kadınlarda ise 9 kategoride müsabakalar yapıldı.

Fener İskelesi karşısında başlayan yarışlar, Ayvansaray Parkı Körfez Su Sporları Kulübünde sona ermiş bin metrelik parkurda gerçekleştirildi.

Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası’nda ilk 3’e giren sporculara madalya arz edildi.

Şampiyonada kızıl madalya elde eden Yeditepe Üniversitesi sporcusu Elis Özbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi ve üniversitemi çokça sunturlu baziçe ettim. Avrupa şampiyonu olduğum üzere çokça bahtiyar ve gururluyum. Yeditepe Üniversitesi spora ve sporcuya çok ehemmiyet verdiği için, hakeza tıpkı organizasyona eş sahipliği yapıyor. Ego üstelik bu üniversitenin aynı öğrencisi olduğum için çok mutluyum. Organizasyona katkısı olan herkese haddinden fazla teşekkür ediyorum. Aile sahibi olduğumuz üzere az buçuk daha rahattık. Çok sevinçli bir konkur oldu. Körfez’te ilk kez yarıştım. Genişlik keyif aldığım yarışlardan biriydi.” ifadelerini kullandı.

Günay: “Kürek sporunun gelişmesi Türkiye’dahi çokça büyük”

Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Başkanı Mehmet Günay, kürekte ilk defa mehabetli bire bir şampiyonaya ev sahipliği yaptıklarını aktararak, “İstanbul’a yakışıyor. Kürek sporunun gelişmesi Türkiye’de çokça koca. Seçme şeyden önceki akilane yatırımları işleyen ve bu organizasyona karı sahipliğimizi destekleyen Bilgisizlik ve Spor Bakanı’mıza teşekkür ediyorum. Yeditepe Üniversitesi cesim tıpkı ocak sahipliği yapıyor. Fatih Belediyesi da her ant yanımızda oldu. Bu şampiyonanın ülkemize faydalı sonuçlar getirmesini dilerim.” diye niteleyerek konuştu.

Sıkıntı: “İlk el değerli madalya kazanmamız bizim için çekicilik”

Şampiyonanın koordinatörlüğünü de üstlenen Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Umumi Heyet Üyesi Taner Karabulut, Türk sportmen Elis Özbay’ın zer madalya kazanmasının gururunu yaşadıklarını dile getirerek, “Familya sahipliği yaptığımız için mutluyuz. Bu karı sahipliğini Elis sebebiyle aldık. Elis’le tanıştıktan bilahare kürek sporunu çok sevdim. Bire Bir çevrim federasyon başkanımız aradı ve ‘Avrupa Kürek Şampiyonası’nı alsak ne yaparız?’ dedi. ‘Alın, ben yaparım.’ dedim. Elis üzere yaptım ve Elis de beni tek utandırmadı. İlk Avrupa şampiyonasında evvel altınını aldı. Bu, kürekte Türkiye’nin de evvel altını. İlk yol kızıl madalya kazanmamız bizim için gurur.” şeklinde konuştu.

Avrupa Üniversite Sporları Birliği (EUSA) Başkanı Herif Roczek ise Kovid-19 salgını sonrası şampiyonluk düzenlemenin önemine değinerek, “Türkiye Üniversite Sporları Federasyonuna davetleri için çokça teşekkürname ediyorum. Türkiye’nin ev sahipliğinden yağlık haddinden fazla mutlu ve gururluyuz. Çokça bereketli şartlarda aynı eş sahipliği yapıldı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: