Avrupa’aki doğalgaz krizinin ardından Antalya turizminde yüzde 20’lik artım beklentisi

Rusya- Ukrayna krizi cihetiyle Avrupa’dahi yaşanan doğalgaz sıkıntısının arkası sıra kış aylarını Türkiye’üstelik geçirmeye hazırlanan turistler cihetiyle Alanya’birlikte yüzdelik 20’lik artma beklentisi oluştu. Alanyalı turizmciler şu ana kadar ayırtma ve ya civar taşıt işleminin başlamadığını, bire bir cirim erdemli talebin olacağını ve şita sezonunda peyda olan işletme sayısının yaklaşık yüzde 20 artacağını söyledi.

Rusya -Ukrayna krizinin arkası sıra Avrupa’bile yaşanan doğalgaz sıkıntısı nedeniyle Akdeniz’dahi şita döneminin hareketleneceği öngörülüyor. Avrupa’de pazarlama firmalarının şita döneminde Türkiye’den tatil fiyatları vermesiyle alelhusus Antalya ve Alanya bölgesinde şita sezonun da belirli oranda istek alacağı düşünülüyor. Sonuç dönemlerde ölçülü yaş ve üzerindeki Avrupalıların kış döneminde Alanya’yı tercih edecekleri yönünde söylemlerin olduğunu tabir eden Konaklı Turistik İşletmeler Derneği (KONTİD) Başkanı Ulu Orkan, bu söylemlerin hedefe ulaşma ihtimalinin ise henüz netleşmediğini söyledi.

“Beklenti ediyoruz ki bu söylemler hayata mazbut”

Söylemlerin kaynağı namına Almanya’daki bire bir pazarlama firmasının 22 günlük tatili tayyare karışma 599 Euro’dan satışa sunulması ve Almanya Gezi Acenteleri Birliği Başkanının mütekait vatandaşlarına Mayorka ve evet Türkiye’da kış dönemini geçirmeleri uyarısında bulunması olduğunu vurgulayan KONTİD Başkanı Orkan, “Alman hükümetinde üstelik bu kalıp tekaüt insanlara şita dönemi için 500 Euro kabil bindi verilmesi söz konusu olunca bu söylemler bizim ülkemizde değer buldu. Şu dakika itibariyle şita dönemine yönelik rezervasyon ve evet ön taşıt gibi ayrımsız neşelilik aslında yok. Bağımlı kim temennimiz inşallah tamam. Şita döneminde Alanya’mız, Antalya’mız ayrımsız şekilde ati olan orta gözyaşı misafirlerimizden gerek kar payı elde kıymetiharbiye, lazım istihdama katkı sağlar. Galiba sayıda otellerimiz belirtik kalabilir. Bu üstelik şehrimiz üzere mefret tıpkısı ayar sağlayacaktır. Ümit ediyoruz ki bu söylemler hayata bedii. Bizlerde Alanyalı turizmciler olarak bundan faydalanmış oluruz” dedi.

Alanya’da kışın bulutsuz olan işletme sayısı tahminî yüzdelik 20 artacak

Doğalgaz krizinden kaynaklı kendisine ülkelerinde ısınma sorunu yaşayanların Akdeniz bölgesini tercih edeceklerini düşündüğünü ifade eden Alanya Turistik İşletmeler Derneği (ALTİD) Başkanı Hüccet Öz, “Kendi ülkelerinde ısınma sorunu hayatiyetli vatandaşların ihtişam sayesinde alay malay ısıdam ülkelere yani Akdeniz’e ve bölgemize kâm göstereceğini düşünüyoruz. Bu minvalde dolaşma operatörlerinin de çalışmaları var. Bu anlamda bir pazarlama geliştirerek bu işi derdest etmeye çalışıyorlar. Sâdır o kim kış dönemi henüz eski dönemlere göre doğalgaz krizinin birlikte etkisiyle birlikte benzeri miktar elan erdemli taleple karşılaşacağız. Kış döneminde yıldızlı olan kuruluş sayımız geçmiş yıllara göre yüzdelik 15 – 20 henüz aşkın olacak diyerek düşünüyorum. Tabi bu tamamen bu bölgeye akacakları anlamına gelmiyor. Bu anlamda pahal sıkıntıları olan insanların ısıdam iklimde hem dinlence hem bile istirahat anlamında bitmeme ederek bizlerin tesislerini da anlaşılan tıpkı oradan dolduracaklarını gözlemliyoruz” şeklinde konuştu. – ANTALYAShare: