Avusturya’da 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı resepsiyonu düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğince başkentin tarihi balo ve konser salonlarından biri olan Kursalon’dahi düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Türkiye ve Avusturya’nın milli marşlarının okunmasıyla başlayan resepsiyonda Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Büyükelçi Âşık Ceyhun, açılış konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncı sene dönümünü kutlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını belirterek, davetlilere katılımlarından ötürü teşekkürname etti.

Ceyhun, Birinci Dünya Savaşı böylece Türkiye’nin işgale uğraması üzerine Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı Millî Kurtuluş Savaşı ve Türk milletinin alışılmamış himmet ve fedakarlıklarıyla zafere ulaşıldığını, 29 Teşrinievvel 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğunu tabir etti.

Türkiye’nin konumu ve enerjik politikalarıyla hem bölgesinde hem bile dünyada balaban aynı gösteriş oynadığını tamlayan Ceyhun, Türkiye’nin Avrupa’ya birçok açıdan munzam ayar sağladığına dikkati çekti.

Ceyhun, Türkiye ve Avusturya ilişkilerindeki gelinen müspet seviyeye bel ederek, özellikle Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen kalkışmak amacıyla, çeşitli seviyelerde kurulan düğme diyalogların ikili ilişkilerin seçme açıdan gelişmesine öğün açtığını anlatım etti.

Cumhuriyetin ilanından bugüne büyüklüğünde eğitimde, kültürde, ekonomide, enfrastrüktür hizmetlerinde, şipşak her sahada haddinden fazla makro gelişmeler kaydedildiğini anlatım fail Ceyhun, “Zaman da ülkemizin temas köşesinde bolluk ve varlık ikliminin bilge olması ve 2023, 2053, 2071 hedeflerimize ulaşılması amacı doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

Avusturya’birlikte kıpırdak Türkler

Ceyhun, “Avusturya’bile hayat dolu vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın öz kültürlerinden ve dillerinden kopmadan, arz ferah şekilde yetişmeleri, hem Avusturya hem dahi ülkemiz üzere son kademe önemlidir.” diye konuştu.

Resepsiyona Türkiye’nin Konfedere Milletler Viyana Ofisi Gözetiminde Daimi Temsilcisi Uzun Eler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi Sefirikebir Eş Demirer, YANLIŞSIZ Öğür Adıyaman Saylav ve TBMM Türkiye-Avusturya Dostluk Grubu Başkanı Muhammed Fatih Arazi, Içtimai Demokrat Parti (SPÖ) Mebus ve Avusturya-Türkiye Ülfet Grubu Başkanı Nurten Yılmaz’ın birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Türk mutfağından değişik lezzetlerin ağırlama edildiği programda alışılmış saz performansı dahi sergilendi.

Share: