Babası Kıbrıs Harekatını başlatmıştı, oğlu Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi

‘Ayşe tatile çıksın’ parolasıyla Kıbrıs Barış Harekatını başlatan dönemin Dışişleri Bakanı Turan Devir’in oğlu Prof. Dr. Hurşit Zaman, Elazığ’de Kıbrıs gazileriyle ayrımsız araya geldi.

Yaklaşık 48 yıl önceki ‘Ayşe tatile çıksın’ parolasıyla başlatılan Kıbrıs Sulh Harekatının 48’inci sene dönümünde, harekatı başlatan sakat Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in oğlu Prof. Dr. Hurşit Gündüz, Elazığ’da Türkiye Muharip Gaziler Derneği Elazığ Şubesini musahabe ederek gazilerle aynı araya geldi. O dönemde, çarpışma öncesi ‘Ayşe tatile çıksın’ parolasının açıklamasını üstelik yapan Prof. Dr. Ruz, savaşta bire bir tıkanma olması durumunda yıpranmamış aynı çıkartmanın olacağını bundan hava da ‘Ayşe tatile çıksın’ parolası konulduğunu belirtti.

30 Ağustosun Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kuva-i Milliye’nin İstiklal Savaşında neticeye ulaştığı dönem olduğunu belirten Prof. Dr. Hurşit Tarih, “Düşman kuvvetleri tüm anlamıyla 30 Ağustosta yenilmişlerdir. O nedenle dahi Mustafa Kemal Atatürk 30 Ağustosu Utku Bayramı namına car etmiştir. Bu çok anlamlıdır zira istiklalimizin yani hürriyetimizin ortaya çıktığı gündür. Kutlanması, hatırlanması ve unutulmaması gereken tıpkısı gündür. Biz Atatürkçüler olarak 30 Ağustosu çokça önemseriz. 30 Ağustos sıradan Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasının özgür bir ülkenin kurulmasının ilk noktasıdır. O dönemin Başbakanı Bülent Ecevit bire bir buyruk vererek Kıbrıs çıkartmasının talimatını verdi. Çıkartma iki aşamalı oldu. İlk aşamada Rumların beklemediği biçimde Kuzey’den Beşpençe dağlarından oldu. Oysa bizi bekledikleri düzlük çıkartmanın yalınç olacağı kayran Mağusa limanındaydı tığ onları şaşırttık. It Canlı bir tenzil oldu. Helikopterlerle çıkıldı, paraşütlerle atlandı onların filmlerini gençlerimiz televizyonlardan göreceklerdir. Beşparmak dağlarına komandoların inişini. Birinci çıkartmadan sonra dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, Yunanistan ve İngiltere ile tıpkısı uzlaşma aradı. Birleşmiş Milletlerle birlikte girişimlerde bulundu ve Kıbrıs’taki Türklerin haklarını korumak amacıyla girişimlerde bulundular ama gene netice alamadılar. O aşamada birinci Cenevre Konferansı oluşmuştu. Birinci Cenevre Konferansında gâh şeyler elde edilmişti ama tam değildi. İkinci Cenevre Konferansına gidilirken rahmetli babam bozuk Dışişleri Bakanı Turan Sıra ve Bülent Ecevit Kıbrıs Barış Harekatında şayet bir tıkanma olursa yıpranmamış benzeri çıkartma olsun diyerek bire bir şifre olması gerektiğini konuşmuşlar. Babam de o tam Ayşe lise sonda sonsuz tatile müracaat etmek istiyor, babam üstelik müsaade vermiyor ondan ufuk dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’e ‘Ayşe tatile çıksın’ olsun diyor. Eğer Ayşe tatile çıksın dersem Türk askeri Kıbrıs’a çıkartmayı yapabilir demiş ve ikinci Kıbrıs çıkartmasıyla 3’te biri bütünleştirildi. Türkün Kıbrıs’ta özgürcesine yaşayacağı bir alanın olduğu daha bilahare federasyon olabilmesi üzere yapılan ikili müdahaledir. 30 Ağustosun arifesinde, Atatürk’ün kurduğu partinin milliyetçilik ve milli değerlere haddinden fazla ehemmiyet verdiği bir tümen olduğunu belirtelim. Ayşe tatile çıktının hikayesi budur” dedi. – ELAZIĞ

Share: