Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada alıcı buluyor

Samsun’üstelik Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada müşteri buluyor.

Türkiye’nin genişlik bereketli ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, toz biber yapımında beğenilen, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve etli yapısıyla rica görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi özne Kesat Acılı, günde 80 ile 100 titrem beyninde kapya hasadı yaparak Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken almaç bulduğunu rapor fail Acılı, “Hem üretimini yapıyoruz hem bile köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz servet kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının üstelik yapılmasını istediklerini belirten Üzüntülü, şunları kaydetti:

“Samsun’da birlik kuvvetli analiz laboratuvarı olmadığı üzere ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz çokça nitelikli ve aroması matlup nitelikte. İhracat yapıyoruz amma ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün düşüncesiz hulul riski var. Samsun’bile bu laboratuvar olsa ihracatı dümdüz yapabiliriz. Hem ülkemiz hem birlikte biz kazanabiliriz.”

Engin Albayrak de 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya kabilinden illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu sene verim çokça adamakıllı, bunun yanında fiyatı da çokça domuzuna”

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Akva, Bafra ve Çarşamba ovalarında mefret miktarda sebze ve semere üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin ton sebze üretildiğini rapor eden Akva, kapya biber üretiminin yoğunluklu yerine Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’dahi, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin titrem kapya biber üretimi yapıldığına işaret eden Kuvvetli, “Bu sene hasat başladı, tahminlerimiz yaklaşık 33 bin dekar alanda 129 bin tona mail rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin eti çok balıketinde. İsotu ile angın Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya tığ buradan kapya biber gönderiyoruz.” diye konuştu.

Kuvvetli, Bafra’da kapya biberin közlenmesi ile ait tıpkısı üretimevi açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah bundan sonra dondurulmuş gıda adına tüketilmesini da icat etmek istiyoruz. Sadece kapya biber değil tamam sebzelerin özellikle Avrupa Birliği’nde geçmiş olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş göveri yemeği ile ilişkin Bafra’bile bire bir çalışmamız var. İnşallah onu de mail zamanda hayata geçireceğiz. O bile yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna kabil ülkelere göveri ihracatımız devam edecektir. Bu yıl mahsul çokça adamakıllı, bunun birlikte fiyatı dahi haddinden fazla güzel. İnşallah hakeza devam ederse önümüzdeki yıl hem teşrinievvel alanlarını arttırmaya hem birlikte yararlanma alanlarını arttırmaya bitmeme edeceğiz.”Share: