Bahçesinden hariç sarkan üzümler için yazdığı notla gönülleri fethetti

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde benzeri yurttaş, bahçesinden hariç sarkan asmadaki üzümleri, yoldan geçenlerin erinçli yiyebilmesi için ‘Lütfen asmaları bıçak ile kesin, helal olsun’ kayıtlı aynı ayar bıraktı.

Elbistan’a sınırlı Cumhuriyet Mahallesi’nde tevakkuf eden tıpkısı vatandaşın yıllar evvel diktiği asmalar, büyüyerek bostan duvarının üstünden aştı. Caddeye sarkan asmadaki üzümlerin vatandaşlar marifetiyle koparıldığını gören bostan sahibi, benzer benzeri davranışa imza attı.

Yıllardır himmet vererek yetiştirdiği üzümlerin koparılırken asmaya zarar verilmemesi için bıçak bırakan yurttaş, yanına da ‘Dışarıya sarkan üzümleri lütfen bıçak ile kesme. Muallak zarar görmesin. Afiyet, felah olsun. Helal olsun” yazılı benzeri rütbe astı.

İsminin açıklanmasını istemeyen muallak sahibi, “Bahçemizde büyüyen asmanın dallarının çoğu dışarıya sarktı. Sokaktan sabık bazen vatandaşlar, üzümleri koparıp alıyor. Bu asmayı yıllar geçmiş dikmiştim. Üzümler aileme birlikte komşularımıza verimli bol yeter. Benim tek isteğim, üzümleri koparırken asmaya engel verilmemesi. Zira seneye bile üzüm verecek bu asık. Amma dalı koparsa hangi bana ne birlikte kemirmek talip vatandaşlara tıpkı özdek kalmaz. O yüzden ego bile bıçakla notu bıraktım. Canı çekici bıçakla üzüm salkımını kesip keyifle yiyebilir. Helal olsun” şeklinde konuştu.

Notu gören vatandaşlar ise, muallak sahibine teşekkürname ederek, “Süfli çokça adamakıllı bir bellek. Asılı beis görmezse herkes faydalanabilir. Allah razı olsun” ifadelerini kullandılar. – KAHRAMANMARAŞ

Share: