Bakacak köyündeki tarihi caminin restorasyonunda sona yaklaşıldı

Çanakkale’nin Biga ilçesi Bakacak köyündeki 120 yıllık caminin restorasyonu devam ediyor.

DOĞRU Öğür Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğünce sabık yıl antrakt ayında başlatılan yenileme çalışmalarını inceleyerek yetkililerden bilgelik aldı.

Borazan, yaptığı açıklamada, köydeki bir tane caminin eke bire bir geçmişe cemaat olduğunu belirterek, restorasyonla ati kuşaklara aktarılacağını söyledi.

Restorasyonda sona gelindiğini anlatan Boru, şunları kaydetti:

“Tarihi dokuları ile Osmanlı’dan günümüze bizler için nadir tıpkı andaç. Karye halkımızın da sahiplenmesi bizleri ayriyeten sevindiriyor. Kestirmece aynı kamer sonra bitmesi beklenen restorasyon kapsamında caminin minaresinin şerefesi karışma arka kısmı komple yenilendi. Zar sıvaları kazınarak önceki yararsız olan taş cidar verimsiz orijinal görüntüsüne kavuşturuldu. Vadi döşemeleri, ısıtması, cıvıltı aksamı, minberi yenilendi. Caminin mihrabı ise caminin yapıldığı haline getirilince tarihi görüntüsü ortaya çıktı. Caminin restorasyon çalışmalarına başlanması amacıyla mücahede veren başta AK Fırka Kol Başkanvekilimiz Bülent Turan’a ve DÜRÜST Parti Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu’na, emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Share: