Bakan Bilgin, Aydın’da sivil sosyete kuruluşu ve iş dünyası temsilcilerine seslendi Açıklaması

Faaliyet ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin, “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözünün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle gerçeğe dönüşüp devletin merkezine oturduğunu belirterek, “Sorunları bulunmayan mu? Var. Onları çözeceğiz.” dedi.

Bazı programlar amacıyla geldiği Aydın’üstelik DÜRÜST Parti ve MHP İl başkanlıklarını müzakere fail Âlim, arkası sıra DOĞRU Parti Umumi Başkan Yardımcısı Hamza Çığlık ve milletvekilleriyle, kentteki tıpkısı otelde planlı “2023’e Doğru Kent Buluşmaları” kapsamında, sivil toplum kuruluşu ve hisse senedi dünyası temsilcileriyle bire bir araya geldi.

Sivil toplumun demokrasinin ana dinamiği olduğunu, Aydınlıların, sivil toplumun önemini bildiğini kaydeden Bakan Bilgin, “27 Mayısçılar çarpış yaptığı devir takiben birlikte Türkiye’nin güzel evvel Başbakanını idam ettikleri antlaşma beyninde on paralık kimesne yoktu. Haddinden Fazla tutkun itirazlar oldu. Onun dışında kimse hangi sokağa artık hangi fabrikaları durdurdu ne boykot yaptı hangi iş bırakımı yaptı. Çünkü filhakika hakeza şeyler yoktu. Ne yoktu? Çünkü sivil cemiyet gelişmemişti.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların 15 Temmuz’daki direnişini hatırlatan Bilimci, “Sivil toplumun olduğu yerde neler olduğunu 15 Temmuz’birlikte gördük. Sivil toplum ayrımsız zamanda bireyin, yani yurttaşların ‘Ben varım, benim hukukum var ben buna sahip çıkarım.’ dediği yerdir. Etkili benzeri sivil toplumun, sivilleşme sürecinin Türkiye’nin demokratikleşme dinamiğinin ifadesi namına 15 Temmuz’bile tığ yengi kazandık.” diye konuştu.

Vedat Bilim Adamı, Türkiye’nin demokratikleşme meselesinin sivil toplumla, sivil toplumun güçlenmesiyle ve el erki bilinciyle, militarizmin arıtma edilmesiyle yakından ilişkili olduğunu söyledi.

“Türkiye yıpranmamış yeni demokratikleşiyor”

Türkiye’nin 27 Mayıs’tan sonradan artık aynı “MGK devleti” haline geldiğini dile getiren Bilimci, şöyle bitmeme etti:

“Anca kim Milli Asayiş Kurulu Sekretaryasının gündemini üstelik başbakan bilmez. Başbakana orada yoz tıpkısı düz verirler, orada durumunda oturur. Başbakanı azarlarlar. Hakeza tıpkı çatı. Türkiye ne zaman demokratikleşiyor? Türkiye yeni yıpranmamış demokratikleşiyor. Milli Güvenlik Kurulunun Türkiye’yi yönetmesine cevaz vermedik. Ne dedik? ‘Milli Düzenlilik Kurulunun işi başka.’ Türkiye Cumhuriyeti’ni ki yönetir? Türkiye Cumhuriyeti’ni Türkiye Nazik Budun Meclisi yönetir. 1920’bile o Ankara’birlikte alçak gönüllü taş binanın üzerinde yazan ‘Hakimiyet aldırışsız koşulsuz milletindir.’ sözü akıbet 25 yılda yükselerek. Reislik sistemine geçişle gelişigüzel gerçek oldu, devletin merkezine oturdu. Sorunları namevcut mu? Var. Onları çözeceğiz. Türkiye’nin kullanılmamış bir anayasaya, yapılanmaya ihtiyacı var vesaire… Emretmek ki demokratlık konusunda büyük adımlar attık ama bunun bitmeme etmesi lazım.”

Kalkınma konusu

Kalkınma üzerine geçmişte Türkiye’nin “ithal ikamesi” yöntemini yeğleme ettiğini, bu yöntemin yeni değiştiğini kaydeden Vekil Bilgin, “Değiştirdiğimiz amacıyla dahi bu büyük tıpkısı maraz doğuruyor. Dışarıda şişman hastalık var. Çünkü Türkiye’nin gücü artıyor. Bunu çözüyoruz. Yani Türkiye’nin dışı belirtik, ihracata dayalı nema modeli esasen Türkiye’nin bağımsızlık yolunda verimlilik ve kalkınma hamlesidir.” dedi.

Parafin sembol uygulaması

Bilim Adamı, Türkiye’nin üçüncü meselesin üstelik bağlantı ve el birliği olduğunu dile getirerek, farkı sınıfları, kesimleri, değişik grupları, ayrımlı kültürel toplulukları sosyal politikalarla, ekin politikalarla bütünleşmiş edeceklerini, herkese eşit fırsatlar en amacında olduklarını dile getirdi.

Toplu kavil ve anlaşma uygulamasının bağan dirimsel gruplarının desteklenmesinin yöntemlerinin birisi olduğunu dile getiren Bilimci, şöyle dedi:

“Biraz evvel benzeri fabrikaya gittim. Fabrikada işçilere şunu sordum: Sendikanız var mı? Namevcut. İşverene şunu söyledim; ‘İşçiler toplu bölge yoluyla, kolektif mukataa vasıtasıyla haklarını, ücretlerini belirlerse sizlere beyaz zehir öncü vereceğiz.’ Beyaz sancak, bir turizm şirketlerindeki ‘Mavi bayrağa’ eş. ‘Burada düzgün gelişim vardır, aklık hisse senedi yeridir, burada düzenleme aksiyon yeri vardır, organize sendikaları vardır.’ anlamına gelir. Bunu Türkiye çapında uygulamaya başlıyoruz. Merasim etme uygulamamız başladı. törenle yapacağız inşallah. Belirgi bakımından gelir transferinde bağan gelirli grupları koruyacağız, emekçileri koruyacağız. Bu tıpkısı zamanda toplumsal entegrasyonun en eke mekanizmasıdır.”

DOĞRU Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Hamza Dokunaklı birlikte Türkiye’nin dış politikada cesim hamleler yaptığını anlattı.

Salgın sonrasında dahi Türkiye’nin büyüdüğünü vurgulayan Şiddetli, şunları aktardı:

“Hem turizm gelirlerimizin sabık seneye kıyasla haddinden fazla efdal oranda seyrediyor olması bir zamanda dünyadaki yaşanan gâh krizlerde özellikle Rusya-Ukrayna krizinde atmış olduğumuz adımların fazlalık anlamda bazen dönüşlerinin ülkemize yansıması hususu ve inşallah Togg, 29 Ekim’da fabrikanın açılması ve eş ayıyla gelişigüzel yer nazik sıkıntımız olan enerji meselesini bir oranda çözüyor olmamız talih adına çok elan bereketli noktada ongunluk hususunda bize önemli başlık ortaya koyacaktır. Bunun amacıyla de çaba sarf ediyoruz. Durumun farkındayız ve çözüm üretiyoruz.”

Programın arkası sıra Âlim ve beraberindeki gök bilimi, Koçarlı ilçesindeki Adnan Menderes El Erki Müzesini gezdi.

Share: