Bakan Çalım, Malatya’da Battalgazi Gelinciktepe Bakir Iskân Alanı’nda izah yaptı: (2)

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Hava, “Kentsel tahavvül çalışması kapsamında vatandaşlarımızın zat konutlarını, riskli konutlarını yenilemesi amacıyla kredi tutarımızı 1 milyon 250 bin liraya kadar çıkarmış olduk.” dedi.

Bakan Gelgel, Malatya Valiliğinde planlı Kıran Eş Güdüm Merkezi toplantısına katıldı.

Toplantının ardından Battalgazi Gelinciktepe Yıpranmamış Iskân Alanı’nda incelemelerde bulunan Hava, burada yaptığı basın açıklamasında, Malatya’da önce hasar tespitlerine göre 45 bin bölük ve 25 bin köy evinde çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Bire Bir sene içerisinde toplamda 650 bin konutun yapımını TOKİ, Yurt Konut, Bina İşleri, Milli Emlak Umumi Müdürlüğünce yürüteceklerini tabir eden Gelgel, kullanılmamış konutları yaparken sahada bilgelik insanları, akademisyenlerle çalışacaklarını belirtti.

Bilim insanları, akademisyenlerin önerileri ve fikirleri doğrultusunda Türkiye Millî Riziko Kalkanı çerçevesinde madun mücahede gruplarıyla yeryüzü akilane ve akva zeminde konutların inşasını gerçekleştirmeye çalıştıklarına dikkati çekici Kurum, okulu, camisi, yeşil alanı ve sosyal alanlarıyla, şehrin içerisindeki demografik ve kültürel yapıyı koruyacak, şehrin dokusunu baştan ayağa kaldıracak zekâ ile himmet yaptıklarını söyledi.

Niyetlerinin ayrımsız dakika evvel afetzedeleri akva, güvenli konutlara konumlamak olduğunu dile getiren Gelgel, şöyle konuştu:

“Malatya’mız ve farklı kıyamet bölgelerimizde bire bir anlayışla çalışmalarımızı yapacağız. Malatya’mızın rahat geleceği üzere Arapgir’den Battalgazi’ye, Doğanyol’dan Yeşilyurt’a, Doğanşehir’e büyüklüğünde değme toprağı birlikte mensur edeceğiz. 3 yıl geçmiş depremde kortej verdiğimiz kadar lokal mimariye akıllıca, destek fazlalık 3-4 merhametsizce geçmeyecek anlayışla yaptıysak bu deprem afetini dahi layenkati demeden olgun insanlarımızla, binlerce mimar ve mühendisimizle, mücahede arkadaşlarımızla, afetzede kardeşlerimizle bile vererek çalışmalarımızı bitmeme ettireceğiz. Tarihin sunma saygın medeniyetlerine aile sahipliği yapmış Malatya’mızı, Anadolu’nun muhteşem şehri boşaltmak için sakıncasız olun sakır sakır çaba göstereceğiz.”

İlk Evim geçmiş İşyerim Projesi kapsamında üstelik kura çekimine ve inşaatlara bitmeme edildiğine bel eden Kurum, “11 ilimizde hep çalışmaları eş anlı yürüteceğiz. Afetzede kardeşlerimizle ahali ele dal kola, Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde 20 yıldır verdiğimiz seçkin sözü tuttuğumuz kabil inşallah Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremde dahi sözümüzü tutmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kentsel dönüşümde eskimemiş dönem

Kentsel dönüşümde eskimemiş bire bir döneme girdiklerini nâkil Çekicilik, şunları kaydetti:

“Bire Bir taraftan afet konutlarımızın bire bir taraftan toplumsal konutların inşaatını yapacağız. senkronik düz yazı sürecini 81 ilimizde bitmeme ettireceğiz. Kentsel dönüşümdeki kararlılığımızı, irademizi bile elan de perçinlemek namına Hazine ve Maliye Bakanlığımızla ortak bire bir mesai yürüttük. Kentsel tahavvül çalışması kapsamında vatandaşlarımızın kendi konutlarını, riskli konutlarını yenilemesi üzere güven tutarımızı 1 milyon 250 bin liraya kadar çıkarmış olduk. 1,49 repo tavanı ve 1,49’luk faizin birlikte 0,70’lik oranını bakanlığımız, Hazne ve Maliye Bakanlığımızla alay malay devletimiz karşılayacak. Vatandaşımız 0,79 ürem oranıyla 10 yıl vadede 1 milyon 250 bin liralık çekerek kendi binasının yenilenmesine destek vermiş olacağız.”

Kentsel inkılap sürecinde vatandaşların kıygın olmaması için kentsel dönüşümü yapan firmalara, müteahhitlere bile Hazne ve Maliyet Bakanlığı ile ilk defa motivasyon vereceklerine işaret eden Çalım, “Riskli binalarda yurttaş ile anlaşan müteahhitler 12 ay ödemesiz 48 kamer vadede 250 milyon liraya kadar yüreklilik kullanabilecek. Böylece vatandaşlarımızın konutlarının hızlı tıpkısı şekilde yapılma imkanına kavuşulmuş olacak. Kentsel dönüşümü hızlandıracak ve şehirlerin daha mukavim kuzuluk gelmesi üzere kararlılığımız tıpkısı yol henüz ortaya koymuş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Aynı elan hakeza afetlerin yaşanmaması temennisinde bulunan Çalım, açıklamasının arkası sıra TOKİ konutlarında hararetli vatandaşlarla arkadaşça etti.

(Bitti)

Share: