Bakan Kurum’dan, 2020’deki Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya’daki çalışmalarla ilişkin izah

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çalım, 2020’deki Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya’de misilsiz tıpkı inkılap başlattıklarını, bir tane benzeri afetzedeyi evsiz bırakmadıklarını bildirdi.

Çalım, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, facia sonrasında Malatya’birlikte umum birliğiyle print günlerin üstesinden geldiklerini belirterek, “Yaraları sarmakla kalmadık, benzersiz bire bir dönüşümü başlattık. Eskimemiş binalar inşa ettik, yegâne bir afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık. Söz verdik, sözümüzü tuttuk.” ifadesini kullandı.

Malatya’bile yerli mimariye makul ve iklime duyarlı ev

Bakan Çalım, açıklamasıyla birlikte kente yapılan çalışmaların anlatıldığı videoyu birlikte paylaştı.

Videoda, 24 Eş 2020’deki Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya’birlikte bakanlığın yaraları sardığı vurgulanarak, depremin çabucacık arkası sıra çalışmalara süratle başlandığı, hasar gören ve yıkılan binaların yerine TOKİ marifetiyle yerli mimariye makul, çevreye ve iklime duyarlı sakıncasız konutlar düz yazı edildiği kaydedildi.

Kentte konutların yanında vatandaşların içtimai ihtiyaçlarının giderilmesine müteveccih bile icraat yürütüldüğü, yıpranmamış konutlarda yaşayanlar amacıyla okullar, camiler ve parklar yapıldığı, depremde nazik hasar gören Doğanyol ilçesinin bile baştan nesir edildiği aktarıldı.

Malatya’birlikte 8 bin basamak üretimi

Videoda görüşlerine düz verilen Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Malatya İl Müdürü Yüksek Laloğlu de ilde kestirmece 8 bin basamak yapıldığı, 88 derslikli okulun tamamlandığı ve halkın hizmetine sunulduğu bilgisini verdi.

Videoda, vatandaşlar birlikte Malatya’üstelik yapılan çalışmalara ait görüşlerini dile getirdi.

Share: