Bakan Muş: “Bugün ihracat yapmayan ilimiz, dış satım yapmadığımız büyüklük bulunmuyor”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dış Konuşu İlişkiler Oturmuş (DEİK) Başkanı Başarmış Olpak ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, akıbet gününde ekonomi gündemine ayrılan 13. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Vekil Muş burada yaptığı konuşmada, “Zaman ihracat yapmayan ilimiz, ihracat yapmadığımız mevki bulunmuyor. Sayısı ve niteliği daima kalan ihraç ürünlerimiz ile geleneksel pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırırken yeni pazarlardaki potansiyelden azami behre alma yönünde çaba içerisindeyiz” dedi.

“Tığ seçme şeye rağmen 250 bilyon dolarlık hedefin gerçekleşebileceğimize inancımızı koruyoruz”

Büyükelçilerle yakaladıkları sinerjinin, koordinasyonun ve verimliliğin memnuniyet donör olduğunu rapor eden Vekil Muş, “Bu yılki ihracat hedefimiz 250 milyar dolar. Biz temas şeye rağmen 250 milyar dolarlık hedefin gerçekleşebileceğimize inancımızı koruyoruz” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında, TOBB olarak Türkiye’nin seçme sektörünü evcil ve ecnebi yekpare şirketlerini yoz ve nazik firmaların tamamını sahne eden Türk hareket dünyasının bina örgütü olduklarını belirterek, “Bu nedenle takkadak mahdut zarfında değil, ev dışında üstelik etkili şekilde çalışıyoruz. Atlantik ile Pasifik arasındaki hisse senedi örgütlerinin hepsinin yönetimindeyiz. Yani acun genelinde iş camialarıyla networkler kurmuş durumdayız. Bu sayede girişimcilerimizin dışa çatlama sürecine destek veriyor, işletmelerimizin ihracata ve toptan yatırımlara yönelmelerini sağlıyoruz. Sınırlı içindeyse iş ve yatırım ortamını medikal faaliyetlerde, mesleki eğitimde, lojistikte, KOBİ’lerin finansmana erişiminde avangart nümayiş oynuyoruz. Girişimciliğin özendirilmesini, alelhusus avrat girişimciliğin yaygınlaştırılmasını sağlıyoruz. Türkiye’nin sunu nazik karı ve genç girişimcilik kurumlarını kurduk” dedi.

“Büyükelçilerimiz, ülkelerden alacaklarımızı, sıkıntılarımızı ve ihalelerimizi strateji ediyorlar”

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Bugün çıktı kapılarından içerisine giremediğimiz hareket dünyası namına büyükelçilerin sonuna kadar kapıları açıkça. Hepsinin yüzü güler yüzlü ve hisse senedi dünyasının işini zahir çözeceklerine katkı veriyorlar. Türk hisse senedi dünyası hesabına ihalelerimizi takip ediyorlar. Öbür taraftan alacaklarımızı, sıkıntılarımızın hepsini izlem ediyorlar.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017’de kendilerine verdiği aynı fariza olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türk insanının 120 yıllık hayali, 1960’ta yarıda eksik ayrımsız rüyamız Türkiye otomobilini ika görevini bize verdi. Biz bile Türk hareket dünyasının 5 zer temsilcisini yanımıza alarak yola çıktık. Bugün acun ile tıpkısı zamanda teknolojide yarış edecek Türkiye’nin evvel elektrikli, IPLIK hakları daima bize ilişkin olan arabanın fabrikasının açılışını Allah baht ederse 29 Ekim’de Cumhurbaşkanımız ile Gemlik’te gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

DEİK Başkanı Olpak ise konuşmasında şunları anlatım etti:

“MEMLUK ve Almanya ile sürdürdüğümüz önemli bildirişim çalışmalarına önem veriyor ve diğer ülkelerle yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. BAE ve Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin normalleşmesi ile kaybettiğimiz dönemi da kazanma gayretindeyiz. Rusya ve Ukrayna hepimizin kuma gündemi. Bildirme iri tecim açığı verdiğimiz Asya Pasifik bölgesi, anne başlıklarımızdan aynı tanesi. Bunun dışında Dışişleri Bakanlığının baştan Asya stratejisi ve Tecim Bakanlığının uzak ülkeler stratejisine tamlık destek olmak önceliğimiz. Toptan salgınla öne sâdır dijital inkılap sürecine hem ahenk bulmak hem birlikte öncülük etmek üzere Dijital Teknolojikler Konseyini kurduk.”

Izlence basına tutkun şekilde gerçekleştirilen istifham-yanıt kısmı ile devam etti. – ANKARA

Share: