Bakan Üzüntülü: 26 milyon hane musahabe edilecek

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Kederli, ‘Ulusal Gömlek Ziyaretleri’ projesi kapsamında, 15 bin personel ile 26 milyon hanenin biricik bir tane konuşma edeceğini, özürlü, yaşlı, pestil kabilinden yardıma gerekseme duyan birinin belirleme edilmesi yerinde hem kendilerinin bile hem de ait kurumların kişinin ihtiyaç duyduğu hizmeti sunacağını söyledi.

Ayrımsız saf mülakat ve temaslarda düşmek amacıyla Kahramanmaraş’a gelen Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanı Derya Yanık, Andırın ilçesinde planlı ‘Ailemizin Çınarları-Plato Sonu Şenlikleri’ne’ katıldı.

Etkinliğe Bakan Kederli’ın yanı sıra Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Ateşli, Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, milletvekilleri, kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.Etkinlikte mütekellim Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Izdıraplı, hayata geçirileceği açıklanan ‘Ulusal Hane Ziyaretleri’ projesinin detaylarını paylaştı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002’de iktidara geldiklerine ‘Hükümdar değil, hizmetkar ihtişam olacağız’ dediğini ve bu kapsamda 20 yıldır devletin hizmeti vatandaşın ayağına götürdüğünü belirten Acılı, “Önümüzdeki günlerde ‘Ulusal Aşama Ziyaretleri’ programıyla 10 bine mail Içtimai Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personelimiz, 5 bin birlikte ASDEP personelimiz ile bilcümle sahaya dağılacağız. 26 milyon hanenin tamamına gireceğiz ve gelişigüzel birinde bu tetkikleri baştan yapacağız. Sonunda ihtiyacı olan vatandaşımızın ayağına giden bire bir içtimai heybet gereğini namına getireceğiz. Bir başka hizmet modelimiz, özetle SHM dediğimiz Toplumsal Hizmet Merkezlerimizdir. Biri Andırın’da almak için Kahramanmaraş’ta mecmu 9 toplumsal bakım merkezimiz var. Bu merkezlerimiz çocuk, canlı, karı, eş, sakat, buğulu, martir yakını ve gazilere yani toplumumuzun seçkin kesimine hizmet veriyor. Yapılan başvuruları değerlendirip tetkikat sonucunda akla yatkın bakım modellerinden vatandaşlarımızın yararlanması amacıyla çalışıyorlar. ASDEP, yani Karı Toplumsal Destek Programı personelimiz bir iki evvel millî hane ziyaretlerinde tabir ettiğim şekliyle gerçekleştirecekler. 2013’ten bu yana elhak ASDEP personelimiz tarafından bu hizmetimizi gerçekleştiriyoruz. Bu icraat kapsamında 2017 yılından 2022’nin haziran ayına kadar Kahramanmaraş’ta 59 çığır elemanımız ile 150 bin 332 merhale ziyareti sayısına ulaştık. Andırın’dahi bu şekilde ulaştığımız sekmen ziyareti sayısı ise 8 bin 285. Bu sayıyı inşallah elan da artıracağız” dedi.’KADINA YÖNELİK ŞİDDET KIRMIZI ÇİZGİMİZ’Engelli ve yaşlıların aileleri beraberinde bakımlarını ulaşmak üzere onlara nazır vatandaşlara yönelik evde bakım yardımı sunduklarını kaydeden Nazır Kükremek Üzüntülü, bakımı üstlenen familya üyesi, akraba yahut vasiye olanlara maddesel bindi verdiklerini tabir etti. Kahramanmaraş’ta bu yardımdan 9 bin 714 vatandaşın yararlandığını ve 2006 yılından bu yana uygulanan bu benzeşim ile Kahramanmaraş’a 1.4 milyar TL bakım desteği sağladıklarının altını çizdi. Nazır Yanık, DÜRÜST Tümen hükümetinin değme vatandaşın yanında olduğunu tabir ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakımı üstlenen karı üyesi, akraba yahut vasiye maddi bindi veriyoruz. Kahramanmaraş’ta bu yardımımızdan 9 bin 714 vatandaşımız yararlanmış. 2006’dan beri uyguladığımız bu modelimiz kapsamında Kahramanmaraş’a 1.4 milyar TL bakım desteği sağladık. Ancak seçkin durumda evde bakım türlü olamayabiliyor. Buna dahi hazırlıklıyız. Çekicilik bakımına gerekseme duyan engelli ve yaşlılarımız için ihtisaslaşmış kuruluşlarımızda bakımlarını sağlıyoruz. Bakanlığımıza kapalı 3 huzurevinde 190 büyüğümüze hizmet veriyoruz. Bir şekilde 63 kapasiteli açıkça bakım merkezimizde bakıma ihtiyaç duyan sakat vatandaşlarımıza bindi oluyoruz. Bakanlık yerine tavizsiz ve şişman benzeri dikkatle çalıştığımız alanlardan birisi pekâlâ kadınlara müteveccih faaliyetlerimiz. Her şeyden önceki kadına müteveccih şiddet bizim kırmızı çizgimiz. Bizim kırmızı çizgimiz olduğu büyüklüğünde kültürümüzden aldığımız değerler, ayar yargılarımız üstelik Allahu Teala’nın eşrefi yaratıklar saydığı insana saygıyı afet, insanın izzeti nefsini afet soy kırıcı muameleyi tahkir eden, reddeden aynı inanca sahibiz. Nedeniyle bizim al çizgimiz olması benzeri zamanda bizim maneviyatımızın, bizim inancımızın, ayar yargımızın aynı gereğidir. Gerek önleyici tedbirler alma ve buna yönelik icraat icra noktasında, gerekse mağdurların yanında olma ve yönlendirici çalışmalar etme noktasında birçok başlıkta ayrımlı hizmet modellerimiz var. Özetle ŞÖNİM dediğimiz Güç Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüklerimiz bu konuda nazik bir öneme topluluk. Bu merkezlerimizde takat mağdurlarına psikososyal destek hizmetinin yanı sıra türel destek da sağlıyoruz.”

– Kahramanmaraş

Share: