Bakan Varank, Antep Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde kurulan Pilot Ölçekli Şam Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı.

Vekil Varank, burada yaptığı konuşmada, tarımı ve üretimi munzam değere çevirmenin gıda endüstrisinden geçtiğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına evire çevire projelere imza attıklarını nâkil Varank, ” Avrupa Birliği’nden aldığımız desteklerle Türkiye’de tarımsal üretimi besin sanayisine, meşrubat endüstrisine dönüştürecek iri ayrımsız proje yaptık. INNOFOOD kapsamında Kocaeli ve Gebze’birlikte TÜBİTAK kampüsünde Araştırma Ihya Laboratuvarı inşa ettik. Gene INNOFOOD projesi kapsamında Türkiye’nin farklı yerlerinde ayrımlı istihsal tesislerini yapıyoruz. Söz Gelişi Giresun’da fındıkla ilişik aynı altyapıyı kazandırdık. Gaziantep’te Antep fıstığının işlenmesi için uçman tıpkısı proje şehrimize kazandırdık.” dedi.

Tesisin bölgeye de katkı sunacağını rapor eden Icra Vekili Varank, şöyle konuştu:

“Bu kuruluş ne işe yarayacak? Antep fıstığını doğru aynı şekilde çalışmak isteyen, sanayileştirmek talip ayrımlı firmalarımız gelip burayı ülfet edecekler. Bu işin bildirme elhak ve verimlisi pekâlâ yapılır, şam fıstığı teknolojilerinde acun nerede gelip burada bunu inceleyecekler. Kendi işletmelerinde bunu uygulayacaklar. Bunun yanı sıra hasis ölçekli istihsal yapmak talip üreticilerimize üstelik biz buradan kesim şeklinde bakım vereceğiz. Adi üreticiler burada kavurmasını, işlemesini yapabilecekler. Avrupa Birliğiyle ortak desteklediğimiz 1,5 milyon avroluk tıpkısı hibeyi Gaziantep’e verdik. Hakeza güzel ayrımsız tesisi dahi yereldeki paydaşlarımızla gelişigüzel şehrimize kazandırdık.”

Gıdanın çokça ciddi tıpkı düzlük olduğunu anlatan Bakan Varank, gelecek 100 yılda acun siyasetini akarsu, azık ve enerjinin belirleyeceğine bel etti.

Bu 3 alanda da çok bati icraat yaptıklarına vurgu eden Varank, ” Karadeniz’üstelik gazımızı keşfettik. Önümüzdeki seneden itibaren karayla buluşturacağız, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Elan ferah tarım yapmakla ilgili çokça yoğun çalışmalarımız var. Amma besin endüstrisinde üstelik aha Gaziantep’teyiz. Gaziantep’in sunma hayat dolu olduğu alanlardan tıpkısı tanesi, çokça okkalı çalışmalarımız var. Suyla ilgili çokça sakil çalışmalarımız var. Biz şehrimizi, ülkemizi kalkındırmaya bitmeme edeceğiz. Buradaki şam fıstığı pilot işleme tesisi da şehrimize hem de bölgemize şiddetli hayırlı olsun. Bura yemeden içmeden Gaziantep’e değil çevre illere özellikle Şanlıurfa koyulmak için bakım edecek. İnşallah buradan iyice neticeler alacağız. Endüstrimizi de dönüştüreceğiz.” diyerek konuştu.

Vekil Varank henüz sonraları protokol üyeleriyle açılışını yaptığı tesisi gezdi.

Açılışa, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delicesine, Gaziantep Tecim Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Tecim Borsası Başkanı Mehmet Ileri Uç Oyuncusu ve ilgililer katıldı.

Nazır Mustafa Varank elan sonraları Gaziantep Üniversitesi’nde kâin Parçacık Hızlandırma ve Radyofarmasötik Istihsal Tesisi’ni konuşma etti.

Share: