Bakanı Gelgel, sosyal bölük projesinde detayları paylaştı: Başvuruda kerte geliri şartı var

Cemaziyelevvel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu içtimai basamak projesi üzere zaman başvurular başladı. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Hava vatandaşların projeye kırıcı rabıt gösterdiğini ve referans sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Içtimai hane ve yer satışı başvurularının Ekim ayı sonuna kadar süreceğini açıklayan Nazır Çalım, referans açmak için şartları bile uzun boylu paylaştı. Gelgel, “Başvuru yapacak vatandaşlarda İstanbul için genişlik fazla net 18 bin teklik, ancak genelinde ise en aşkın 16 bin lira olması şartı aranacak.” dedi. Nazır ayrıca 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde artık misafir olduğunu belirterek ailesinin geliri ne kadar olursa olsun ayak geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI HANGI KADAR OLACAK?

Icra Vekili Hava’un konuyla ilişik düzenlenen matbuat toplantısında verdiği bilgilere göre proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare beyninde değişecek. Fiyatları bile 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkacak. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden miras artan eş hisseleri olanların dahi projeye başvuruda bulunabileceklerini belirten Nazır Hava “Sonradan TC vatandaşı olanlar de bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Içtimai konutu as borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Icra Vekili Alım 18 yaşından iri ayrımsız yavru varsa benzeri haneden 2 müracaat yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT YER VAR”

Bölük gayeli yer satışına ilgilendiren bilgelik veren Bakan Alım şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, zat evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki asıl arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak konut büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan mecmu eşit ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği benzeri yöntemle arsasını matlup. İkincisi ise; hisseli parseller olacak. Burada de konut büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan hep denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle, tekrar 10 yıl vadeyle ve faizsiz bire bir şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

YER VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki tıpkı başka yatırımın ise kullanılmamış işyerleri olduğunu tamlayan Nazır Hava “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin kullanılmamış işyeri yapıyoruz. Banal ve ılımlı ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına şişman yardım sunacak. Bu işyerlerinin dahi ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer vadeyle sanayicimiz, dinç girişimcilerimiz yıpranmamış işyerlerinden istifade edebilecek. Başvuruları bugün başlattık. Teşrinievvel ayı sonuna kadar sürecek. İnşallah önce temellerimizi kısım kısım, Kasım- Meyan kabil atıyoruz. Gine arsa ve uran işyeri üzere başvurularımız 10 Teşrinievvel’de başlıyor, 7 Kasım’a büyüklüğünde da bitmeme edecek. İlk aşama konutlarını maksimum 2 sene içre bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin tahminî 900 milyar liralık envestisman değerine cemaat olduğunu ifade eden Vekil Alım “Çoğaltan etkisiyle, 2 trilyon liradan fazla hesaplı hareketliliğe kere açacağını hesaplıyoruz” diye konuştu.Share: