Balık pişirmede püf bekçi

Balık pişirmede püf dideban

Akdarı unu ile pişirilen balıkların lezzetine kanaat olmuyor

Balıkçı Imge Kılıç:

“Eli Nimetli yağda balık asla iyice imkânsız”

DÜZCE – Sofralarını balıkla görünmek talip vatandaşlara pişirme önerilerinde kâin Balıkçı Imge Tığ, darı unu ile beyaz unu vatandaşların karıştırdığını ve mısır unu ile birkaç yağda pişirilen balığın elan içimli olacağını belirtti.

1 Eylül fiktif ile sona aziz avlanma yasağı ile alay malay Türkiye’nin ciharıyek yanındaki balıkçılar denize açılarak vatandaşlara sunma genç balıkları ulaştırmaya başladı. Genç balıklar tezgahları süslerken, vatandaşların en haddinden fazla zaaf ettiği konuların başında gelen ‘Balık kuşkusuz pişirilmeli’ sorusuna de Düzce’bile balıkçı Rüya Tığ cevap verdi. Vatandaşların sivri balığını ızgarada hamsiyi ise tavada yapması gerektiğini hatırlatan Tığ, “Şu anda sivri ve hamsi sezonundayız. Hamsi, pelit çokça olduğunda azalıyor amma irade ikisine çokça çok oluyor. Palamut semirtilmiş ve bilgili döneminde ızgarası ve mangalı çokça evire çevire peki. Hamsi gelişigüzel çeşit hem mangalında hem birlikte tavasında haddinden fazla lezzetli olur. Hamsinin sunma içimli gayrimeskûn tavada tamam. Palamut balığını isteyen akdarı unu kullanarak tavada birlikte çok az yağda bile yapabilir amma yeryüzü güzeli ızgarada yapılır” dedi.

“Beyaz un kesinlikle balığa haz vermez”

Vatandaşların beyaz zehir un ile darı ununu karıştırdığını dile getiren Tığ, “Balığı önceki temizleyeceksiniz, hafif tuzlayacaksınız ondan sonradan akdarı ununa bulayacaksınız. Beyaz Zehir un kesinlikle balığa hoşlanma vermez. Halis olan değirmenden 2 el çektirilen akdarı unu kullanılması gerekiyor. Tavaya balığı güzelce bir şekilde dizerek, haddinden fazla beş altı yağ ile pişireceksiniz. Eli Nimetli yağda balık asla evire çevire olanaksız. Bunun için tavanın dibini belli belirsiz yağlayacaksınız ve madun art çevireceksiniz. Sunu güzeli bu şekilde tamam” diyerek konuştu.

“Pişirirken balık tuzlanmaz”

Balığın pişirirken tuzlanmaması gerektiğini tabir eden Görüntü Kılıç, “Mangalda balıklarda unlama yapılmaz. Mangal amacıyla dikme yıkanıp tuzlanıp ateşin üstüne koyacaksınız. Unlama işlemi burada yapılmaz. Balığı yıkayıp temizledikten sonradan pişirmeden lahzada önceki tuzlanması gerekir. Unlanması gerekiyorsa unlanacak, ızgaraya atılacaksa rekiz ızgaraya atılması gerekir” şeklinde konuştu.

Share: