BALIKESİR – 6. İda Ultra Maratonu başladı

Çanakkale ve Balıkesir ülke sınırları içindeki Saftirik Dağları’nda bu sene 6’ncısı planlı “Kar Spor İda Ultra Maratonu” başladı.

Edremit Belediyesi öncülüğünde 25 ülkeden 1700’e mail sporcunun katıldığı maratonun başlangıcında, 3 Mabeyin Dünya Engelliler Haset nedeniyle engelli sporcular üstelik düz aldı.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyü ile Balıkesir’in Edremit ilçesi beyninde 110 kilometrelik “İda Ultra”, 66 kilometrelik “Half Ultra”, 36 kilometrelik “Run Zeus” ve 15 kilometrelik “Köy Koşusu” kategorilerinde gerçekleştirilen organizasyonda atletler, bahardan kalma bire bir havada dereceye girebilmek amacıyla çalma döküyor. Yarışların önceki kilometreleri dronla görüntülendi.

Aeneas Ekin Rotası’nın ilk defa sporculara açıldığı koşunun startını veren Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, gazetecilere yaptığı açıklamada, sporculara muvaffakiyet diledi.

Ayvacık’ın, Şaşkın Dağları’nın eteklerinde yerleşmiş bir kaymakamlık olduğunu belirten Eker, “Aile sahipliği yaptığımız üzere çok mutluyuz. Anadan Görme kuzuluk geldi ve uluslararası boyutta olması bizim amacıyla sonuç paye yetişkin.” dedi.

Organizasyonu ana sponsoru Kar Spor’un Yönetim Kurulu Başkanı Selami Alaftargil üstelik böyle tarihi aynı bölgede, doğasıyla çok adamakıllı benzeri ortamda bulunmaktan Kar Spor ailesi olarak çok bahtiyar olduklarını dile getirdi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Çelik Ağababa, 17 köyden geçen ve 4 ayrı parkurdan oluşan yarışların, Türkiye’nin sunu iyicene coğrafyalarından birinde koşulduğunu tabir ederek, gelecek sene sporcu sayısının 2 bini geçeceğine inandıklarını anlattı.

Köy Koşusu’nda güzeşte yılın ikincisi ipi sunma önde göğüsledi

“Koşan insan” kendisine tanınan 63 yaşındaki mânialı sporcu Eksiksizlik Özel, Acun Engelliler Günü’nde bu manalı yarışta bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Özel, 12 senedir ultra maraton koştuğu bilgisini vererek, şöyle bitmeme etti:

“İlk ultra maraton koşucularından biriyim ve ‘Koşan herif’ Eksiksizlik Hususi olarak bu parkuru inşallah sağlıklı tıpkı şekilde bitirmeyi düşünüyorum. Engelli yerine bu parkurlarda akın etmek çok pres. Zira abra sorunu haddinden fazla makro. Kol ampute olanlar için bu dengeyi fora etmek haddinden fazla print ama antrenmanlarla bunu minimuma indirmeye çalışıyoruz. Umarım burada dahi gene liyakatli olurum.”

Maratona İzmir’den katılan Gökhan Oktay, ilk defa bu organizasyonda saha aldığını ve çok ateşli olduğunu dile getirdi.

Sporculardan Gülşah Tosun ise Erzurum’un karlı dağlarında idman yaparak bu yarışa katıldığını aktardı.

Koşmayı sevdiğini vurgulayan Kele, “Divane Dağları dört dörtlük. Çokça fena hâlde benzeri parkur, çok iyicene ayrımsız aranjman ve burada kayran kabul etmek beni bahtiyar ediyor. Akın Etmek beni mutlu ediyor. İnşallah elimden geleni yapıp iyice benzeri akıbet sağlayacağım.” değerlendirmesinde bulundu.

Köy Koşusu’nu 1 saat 10 dakikayla birinci tüketici geçen yılın ikincisi Mehmet Kültürlü Gör, sürekli koştuğunu anlatarak, “Öğün yarışları, ultra maraton… Güzeşte sene bu parkuru koştum. Yağmurlu bir güne balya gelmiştik, balçıktı. Güzeşte sene ikinci olmuştum. Bu yıl az buçuk elan gelgel iyiydi, hava üstelik elan iyiydi. Bu sene bir numara oldum.” diyerek konuştu.

Kar Spor İda Ultra Maratonu bütün parkurların tamamlanmasının peşi sıra yarın Edremit ilçesine sınırlanmış Ürkek Mahallesi’ndeki ödül töreniyle sona erecek.

Share: