Balıkesir geçişini 5 dakikaya düşürecek Kuzeybatı Yer Yolu’nun temeli törenle atıldı

Balıkesir geçişini 5 dakikaya düşürecek Kuzeybatı Yer Yolu’nun temeli törenle atıldı

BALIKESİR – Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kuzeybatı Çevre yolu tamamlandığında Balıkesir site geçişinin 16 dakikadan 5 dakikaya ineceğini söyledi.

Bursa-Balıkesir karayolunun terminal girişinden başlayacak ve Üçpınar üzerinden Edremit için bağlanacak Kuzeybatı Yer Yolu’nun temeli, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Törende mütekellim Nazır Karaismailoğlu, “Eriştirme ve altyapı hizmetlerimiz son alelacele devam ediyor. Bu yatırımlarla Türkiye’mizi dünyanın ticaret yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz. söz konusu çalışmalarımız Türkiye Yüzyılı’nın yer önemli kilometre taşlarından olacaktır. Bu uğurda Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığımız çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yaptıklarımızla yetinmiyoruz. Eskimemiş yatırımlarımızı da tıpkısı zaman önce milletimize sunmak üzere geceli gündüzlü çalışıyoruz” diye konuştu.

“Mail zamanda birçok projeyi hizmete açtık”

Serencam dönemde nezaret yerine yaptıkları hizmetler karşı bilgiler veren Vekil Karaismailoğlu, “11 Ilk Teşrin’bile bölgemiz üzere da haddinden fazla bulunmaz olan Ayvacık- Küçükkuyu Troya-Assos tünelini hizmete açtık. Tünellerimizle Çanakkale-Balıkesir- İzmir önünde mukassem misil bütünlüğünü sağladık. Şimal Ege ile Cenup Marmara arasındaki ulaşımı kolaylaştırdık. Sabık hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Malatya’yı Sivas’a bağlayan, seyahat süresini 35 an kısaltan Hekimhan yolunu açtık. Ardından Diyarbakır’üstelik seyahat süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı belde yolunu milletimizin hizmetine sunduk. Yeniden peşi sıra yüzde 100 domestik ve milli, kendi sınıfında dünyada tıpkı önce, tıpkısı mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nde sonuç kaynağı yaptık ve 9 kilometrelik Bitlis Yer Yolu’nu hizmete açtık” dedi.

Türkiye’nin 60 yıldır özlemle beklediği yerli otomobilin paradigma üretiminin dahi 29 Ilk Teşrin’de başladığını kaydeden Vekil Karaismailoğlu, “Geçen hafta hem milletimiz hem bile Türkiye üzere çokça mefret ve manalı adımların atıldığı tarihe şehadet ettiğimiz eyyam yaşadık. Bizim cumhuriyetten anladığımız azimdir, çalışkanlıktır, milletin bağımsızlığı amacıyla, hürriyeti, egemenliği amacıyla fasılasız yola bitmeme etmektir. Bu yurt için canını, kanını dilenci etmiş özellikle Atatürk tevessül etmek için kül gazi ve şehitlerimize, milli mücadelede emeği geçenlere borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Gereksiz sözler geçicidir. Kalıcı olan Türkiye’mize, milletimize faydası olan hizmettir. Ne bahtiyar bize ki cumhuriyetimizin 99’ncu yıldönümünde milletimizin ve onun geleceğine adanmış hizmetlerle kutlamaya devam edeceğiz. Haddinden Fazla şükür; milletimizle bunları paylaşma gururu hepimize talih oldu. Önce Sayın Cumhurbaşkanımız ülkemizin 100 yıllık hedeflerini işaret fail Türkiye Yüzyılı vizyonunu ilan etti. Mehabet aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev asar Türkiye Yüzyılı’nın ast yapısıdır. çıktı da çalışmalarımızda gücümüze ağırbaşlı katacak, kalkınmanın, iletişimin, dijitalin sürdürülebilir 100 yılını Türkiye Yüzyılı’nı gençlerimize bağış edeceğiz. 29 Ekim haset cumhuriyet coşkumuza yerel ve milli elektrikli aracımız TOGG bile katıldı. Ülkemizin 60 yıllık hayali olan, herhangi bir zaman engellenmeye çalışılan yerli aracımızın saf üretimine başlamış olduk. Böylelikle Türkiye yeni soy sop erişim yaklaşımında dünyada takip fail değil, takip edilen bir talih pozisyonunu güçlendirmiştir. İşte Türkiye Yüzyılı’nı üretimin, verimliğin, başarının, gücün yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri dahi TOGG olmuştur” ifadelerini kullandı.

“20 yılda 1,6 trilyonluk yatırım yaptık”

Sonuç 20 sene içerisinde ulaşımda yapılan yatırımlara değinen Karaismailoğlu, “Bilindiği gibi karayolları aktarmasız, tehlikesiz, elastik, acul ve dümdüz ulaşımın vazgeçilmezidir. Abra taşımacılığında istihsal ve tüketim noktaları arasında aktarmasız muvasala olanağı sağlamaktadır. Hem uluslararası hem üstelik mahdut içi nakliyat faaliyetlerinde kilit tıpkı kurum alan ve adete geri hizmet sisteminin kılcal damarı adına dirimlik bire bir işlev üstlenmektedirler. Arsıulusal pazarlarda rekabet avantajını elde edilmesinde şişman alım çalım oynayarak ekonomiye direkt katkı sağlamaktadır. İşte bunun bilinciyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sabık serencam 20 yıl içerisinde karayollarına haddinden fazla nazik yatırımlar yaptık. Sonuç 20 sene içerisinde ülkemizin muvasala ve iletişim altyapısına 1 trilyonun 623 milyar liranın üzerinde envestisman gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız zarfında yüzdelik 60 heybet ve 996 milyar liralık miktarla Karayolları sunma balaban payı aldı. 100 yılda yapılabilecek faaliyetleri 20 yıla sığdırdık. Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir- İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ankara- Niğde Otoyolu, Zor Hükümdar Rast Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Malkara Çanakkale Otoyolu kabil mega karayolu projelerini hayata geçirdik. Mukassem misil uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 793 kilometreye çıkardık. 2003 öncesi 311 kilometre olan toplanmış güreşçi köprüsü ve köprü yol uzunluğumuzu 732 kilometreye, 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye ulaştırdık. Karayollarımızdaki muvasala hızı tehlikesiz, konforlu arkaç getirerek trafiğin önündeki engelleri kaldırdık. Konforlu, emin yollarımıza ulaşımın kalitesini yükselttik. Bu nitelikli ve emin yollar yardımıyla 20 sene öncesine bakarak trafik kazalarında yüzde 82 oranında azalama oldu. Seçkin yıl 9 bin 500 vatandaşımızın canını emniyetli yollar yardımıyla kurtarıyoruz” dedi.

“Balıkesir’deki mukassem yolları 70 kilometreden 690 kilometreye çıkardık”

Bakanlığın Balıkesir’deki yatırımlarının sonuç 20 yılda geldiği nokta üzerine bilgiler paylaşan Karaismailoğlu, “Majör tarihimizin temas safhasında Balıkesir’i ve Balıkesir insanını görmekteyiz. Balıkesir vatanın birliği, bütünlüğü üzere en haddinden fazla martir veren illerimizden birisidir. Ama hep bunların beraberinde Balıkesir ezber bozan benzeri şehirdir. Hayvancılık ve gıda sektörünü sanayiyle biri arada buluşturabilen emsal benzeri şehirdir. Türkiye’nin Marmara ve Iye Denizlerine açılan yeşil penceresi Balıkesir, ülkemizin sanayisi açısından sunma gelişmiş iki bölgesini birbirine bağlayan, konumu ile Güney Marmara’nın koskocaman merkezleri beyninde vadi almaktadır. Balıkesir boyut itibariyle ticaretin mütekâmil olduğu illere ve balaban limanlara çok yakın. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve mehabet yolu güzergahında kayran almakta, oylumlu erişim zehir ve tarım ve hayvancılığa dair sanayisini yeni yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta cennet köşesi, cesim turizm merkezlerine da ev sahipliği yapmakta ve yaz aylarında tehlikeli ayrımsız turizm trafiği yaşanmaktadır. Tığ dahi muvasala ve iletişim ast yapısının elan üstelik gelişmesi, Balıkesir’e müstahak çokça balaban yatırımları gerçekleştiriyoruz. Nasıl kim Kurtdereli Mehmet Pehlivan Türk milletinin sırtını yere getirmedi, biz bile Balıkesirlilerin muvasala taleplerini yerde bırakmadık. Son 20 yılda Balıkesir’in ulaşım ve iletişim ast yapısına 24 bilyon 190 milyon liranın üzerinde gider yaptık. Karayollarında ise Balıkesir’imizin 2003’dahi çabucak 70 kilometre bölünmüş yolu vardı. Tekmil 690 kilometreye bunu yükselttik. Yollarınız yemeden içmeden 31 kilometresi BSK kaplamalıydı. 665 kilometreye çıkardık. 223 kilometre öğün iyileştirmesi yaptık. 7 bin 860 metre uzunluğunda 115 köprü düz yazı ettik. Ülkemizin en mehabetli yap-işlet-devret projelerinden biri olan İstanbul-İzmir Otoyolu projesiyle Balıkesir’i da otoyol konforuyla tanıştırdık. Bursa’ya, İzmir’e, Manisa’ya mukassem yollarla bağladık. Zaman itibarıyla iyle milyar 785 milyon lira proje bedeliyle 16 karayolu projesine da Balıkesir ülke genelinde devam ediyoruz. Zaman sabahleyin saatlerinde Çanakkale-Bandırma Çap Yolu, Bandırma kent girişi köprülü kavşağı ve bağlantı yollarındaki çalışmalarda incelemelerde bulunduk ve açılışlarını gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Kuzeybatı Mekân Yolu seyahat süresini 5 dakikaya düşürecek”

Temeli atılmış Balıkesir Kuzeybatı Mekân Yolu karşı bilgiler aktaran Nazır Karaismailoğlu, “Deminden de Kuzeybatı Mekân Yolu’muzun temelini atmanın şenlik ve gururunu sizlerle paylaşıyoruz. Temelini atacağımız Balıkesir Kuzeybatı Belde Yolu’nu şehrin gelişimi ve ulaşım talepleri doğrultusunda belediyemizle alay malay projelendirdik. İstanbul-Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleriyle Kazdağları’na ulaşım sağlayıcı Balıkesir şehir geçişine mütenavip mukassem defa bağlantısı oluşturuyoruz. Site içre kalan kâin defa namına kentin kuzeyinden geçecek bu yolla bölgedeki ulaştırma standardını yüce ölçüde artırıyoruz. Çarçabuk mütezayit uran tesislerine ve limanlara konforlu muvasala imkanı sağlıyoruz. 10 kilometre uzunluğunda 3 şeritli, bitümlü ısıdam kaplamalı mukassem posta standardında inşa edeceğimiz el güzergahında 6 nüsha üstelik uç bulunmaktadır. Yolun hizmete sunulmasıyla henüz önceki 13 kilometrede hatim edilen kent içi intikal güzergahında 3 kilometre kısalma sağlanacak, yolculuk süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecektir. Böylece zamandan 84 milyon lira, akaryakıttan dahi 20 milyon gelmek üzere yıllık 104 milyon teklik artırım edeceğiz. Ayrıca karbon emisyonunun de 4 bin 100 ton azaltarak kasaba korumasına katkıda bulunacağız, albeni kirliliğinin dahi önüne geçeceğiz” dedi.

Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan dahi, “2014 yılından itibaren Balıkesir üzere dertleniyoruz, Balıkesir amacıyla ne yapılırsa pir peki diye niteleyerek arkadaşlarla meşveret ediyoruz. Devletimiz çok proaktif, Balıkesir’in ihtiyaçlarını bizi doğaç, planlamadan onlar bizim adımıza yapıyorlar. Şehrimizin rastgele yerinde göletler yapıldı tarımımız gelişsin diye 180 çıngı. Fakat bunlar yapılınca yom bile biri ihtiyaç oluyor. Acaba şu Bursa-Balıkesir arasındaki defa kâfi mi, yapılsa mı derken aynı baktık Osmangazi Köprüsü, İzmir-İstanbul otoyolu Balıkesir’in yükünü aldı, değerini kat kat artırdı. Şehrimiz gelişiyor. Biz dedik ki Balıkesir’in içine kent dışından gelen trafik dışarıya menfaat mı? Amma anca bire bir proje yapıldı ki Balıkesir’in günlük hayatını yüzde 100 pozitif etkileyecek ve bir zamanda ticaretini, şehir yaşamını haddinden fazla birinci sınıf ayla getirecek. Ego haricen mevrut ve şehirde dinamik vatandaşlarımıza yolu tarifeli göstermek istiyorum. Çünkü adı Kuzeybatı Yer Yolu amma nerelerden geçiyor; buradaki Tellioğlu Un Fabrikası yanı terminalin karşısından girip Üçpınar köyünün kenarından geçip Sefaköy, Sakarya arasından devam yazar Kuvayi Milliye Mahallesini buluşturup Edremit yoluna büyüklüğünde giden çokça sunturlu aynı güzergah. Bu kere şehrimize çokça öz katacak. Şehirde bizi değişiklikleri yaparken bakanlığımıza gittik. Bakanımıza dedik ki Sayın Bakanım biz yer yolu yapılmasını istiyoruz. Laf lojik olunca çabucacık umumi müdürümüze aktarıldı Büyükşehir tarafından yapılan proje çabucacık çabucak o sene bütçeye konmak amacıyla plan yapıldı. Çünkü proaktif gelmek Karayolları’nın umumi ahlakı. Yani Osmangazi Köprüsü bugün yapılmadığını düşünsek o kadar adam karşıdan karşıya nasıl geçecek? Tecim lacerem olacak? Bu kadar açacak ne yolu kullanacak? Çanakkale Köprüsü gine Balıkesir üzere işlenmiş gibi duran amma ülkemize çok ayar katan ayrı ayrımsız envestisman. Şu Küçükkuyu’daki rampaları zahir geçeceği desek sabık hafta onun açılışı yapıldı. Yani Iblağ Bakanlığı ne pandemi ne dahi başka ayrımsız madde dinliyor. Parayı nereden buluyorlar onlar söylesinler. Ama şu envestisman haddinden fazla aceleci aynı şekilde Balıkesir şehir hayatına, ticaretine çokça husus katacak. Bakanım bize kattıklarınızdan periferi, ülkemize kattıklarınızdan dolayı size müteşekkiriz. Allah dermanınızı muallel etmesin. Ekibinize anlaşma, ağırbaşlı bahtı, planlama ika dinamizmi versin. Allah yolunuza taş değdirmesin. Ego şehrim adına birlik Karayolları ekibine, Iblağ Bakanlığına, tabi ki bu işin başında duran ve sizlere isteklendirme veren Cumhurbaşkanımıza minnetlerimi, şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Törende yapılan konuşmaların peşi sıra asıl atılarak yer yolundaki çalışmalara tevessül verildi. Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ve beraberindekiler henüz sonradan Kuzeybatı Belde Yolu’nda incelemelerde bulundu. Törene Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun birlikte Ilbay Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Sarih Uygur, Mustafa Canbey ve Pakize Mutlu Aydemir, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Ekrem Başaran ve vatandaşlar katıldı.

Share: