Balıkesir Harabelik Sahili’nde kuruyan ağaçlar erinçsiz etti

– Balıkesir Ören Sahili’nde kuruyan ağaçlar bozuk etti

BALIKESİR – Burhaniye ilçesinde, tarihi ağaçları ve mavi bayraklı plajıyla adını duyuran Örenlik Sahili’nde, kuruyan çam ve sedir ağaçları çevreci vatandaşları karmakarışık etti. Sonuç 3 yıl süresince 20’den aşkın ağacın kuruduğunu anlatan zahmetli bankacı Mustafa Karabıyık, soruna hal bulunmasını istedi.

Burhaniye’dahi mavi bayraklı plajı ve tarihi ağaçları ile tanınan Harabelik Mahallesi’nde serencam yıllarda haddinden fazla sayıda çam ağacının kuruması çevrecileri üzdü. Kurumanın önüne geçilmesini isteyen vatandaşlar, yetkilileri tılsım almaya çağırdı. Geçtiğimiz yıllarda kuruyan çamlar kesilirken, kurumanın önüne geçilememesi de çevrecileri bozuk etti. Tılsım alınmasını isteyen emekli bankacı Mustafa Karabıyık, “Harabelik ilçemizin bildirme evire çevire yeridir. Ağaçları ve yeşilliği ile hava merkezidir. Ama, akıbet zamanlarda ara sıra ağaçlarda kurumalar başladı. Geçtiğimiz yıllarda kuruyan ara sıra çamlar kesildi. Zaten kuruyanlar var. Bu ağaçlar illet kuruyor. Bunun sebebi araştırılmalı. Bu ağaçlar ömrünü tamamladığı üzere mi kuruyor. Yoksa, bakımsızlıktan mı kuruyor. Ören’de bu güne büyüklüğünde 20’den fazla ağaç kurudu. Bunun sebebi araştırılmalı” dedi. Burhaniyeli olduğunu anlatan kuaför Batuhan Aslanoğlu dahi, “Ben çocukluğumdan beri buraya geliyorum. imdi üstelik tezkere okumaya geliyorum. Kuruyan ağaçlar beni dahi üzdü. Alelhusus yaz aylarında haddinden fazla sayıda turist geliyor. İlgililer bu kurumanın sebebini araştırmalı” dedi.

Emekli sarıklı Sağlam Oğuz ise, “Hele yaz aylarında bu ağaçların altında gölgeleniyoruz. Fakat kuruyan ağaçları buyurmak bizi üzüyor. Bunun sebebi araştırılmalı” dedi.

Share: