Balıkesir’de kadınların elinden kışlık ürünler ve gözlemeler

Balıkesir’üstelik kadınların elinden kışlık mahsulat ve gözlemeler

BALIKESİR – Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde kadınları istihdama ve içtimai hayata kazandırmak yerine uray aracılığıyla hayata geçirilen Hanımeli Çarşısı, Akpınar Yaşam Merkezi’nin beraberinde yerel lezzetleri yaşatmak isteyen kadınlara dahi çeşitli imkanlar sunuluyor.

Sındırgı yufkası, erişte, dürme üzere ürünlerin üretildiği Şerif Paşa Meydanındaki Gözleme Evi, tarhana bezdirmesi ve diğer dernekevi ürünlerin vadi aldığı Sındırgı sofrası birlikte bunlardan tıpkı kaçı.

Sındırgı belediye başkanı Ekrem Yavaş’ın yöresel ürünleri yaşatmak adına çalışmaları kadınlar vasıtasıyla üstelik destek bulunca ayrımlı atölyelerde açılmaya başlandı. Tarihi Şerif Vakur Meydanında yunak lahana yiyebileceğiniz, hususi siparişlerle evlerinize dinç dinç götürebileceğiniz, börek, poğaça vb. ürünlerin yanı sıra kışlık hazırlığı ile uğraşacak vakti olmayanlar üzere zayıf yufka, erişte, katlama kabilinden canlı ve lokal ürünlerin üretildiği dürme evi dahi hizmet vermeye bitmeme ediyor.

Daha haddinden fazla müteharrik kadınlardan ısmarlama aldıklarını belirten Hatice Yüksel “39 yaşındayım. Bu işe komşum Emine bacı ile beraber başladık. Belediyemizin sunduğu imkanlarla biz da dedik kendi ekmeğimizi kazanalım. Salim olsun başkanımız bile bize böyle ayrımsız düz gerçekleştirme etti. Metanetsiz yapıyoruz, erişte yapıyoruz, yufka yapıyoruz. Özellikle daha çok çalışan bayanlarımız bize burada gözleme evlerine çıkarmak amacıyla ısmarlama veriyorlar. Kış hazırlığı yapamayan kadınlarımıza üstelik uygun fiyatlarla katkı sağlıyoruz” dedi.

Evde durmak adına üretmeyi tercih fail Emine Ağabey ise ” Ego bu işe başlayalı iki yıl oldu. Önce stantta poğaça, kurs namına yapmaya başladık biz bu işi. Sonraları pandemi girince evde canımız sıkıldı. Belediyemiz birlikte esen olsun bize bu imkanı tanıdı, burayı açtı. Yapın kadınlar burada üretip satın dediler. Esen olsun arkadaşım, komşumla yapıyoruz. Zayıf dayanmayan, dürme, dürüm, bayanlara herhangi bir ant üzere imkan tanıyoruz. Sağ olsun başkanımız bize buraya hakeza ayrımsız saha açtı. Çok teşekkürname ederiz. Evde duran bayanlar üzere hazır hazır burada yapıp gönderiyoruz. Tığ her ant üreten kadınlarız. Doğal şehrin natürel ürünlerini üretiyoruz. Afiyet olsun” dedi.

Share: