Balıkesir’de zeytin hırsızlığı özne 18 suratsız tutuklandı

Balıkesir’de hasat sezonunun başlamasından itibaren tahminî iki mahiye süreçte bahçelerden zeytin çaldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 78 şüpheliden 18’i tutuklandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Edremit Körfezi bölgesinde ve Erdek ile Bandırma ilçelerinde 2022-2023 sezonunda yaşanan 49 ayrı zeytin hırsızlığı olayından 46’sı ile ilişkin 78 çirkin gözaltına makbuz. Bu kişilerden 18’i Edremit ve Havran ilçelerinde çıkarıldıkları hakimlikler tarafından tutuklandı. Başıboş bırakılan 60 şüpheliden 12’si karşı adli kontrol kararı verildi.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, bu hasat sezonunda alınan önlemlerin Körfez ve Cenup Marmara ilçelerinde kaymakamlar eliyle koordine edildiğini, uyanık ve güven birimlerinin korkulu denetimiyle zeytin bahçelerinden yapılan hırsızlıkların önlenmesi amacıyla iri himmet gösterildiğini bildirdi.

Bahçelerden yapılan hırsızlık olaylarında yakalanan şüpheliler karşı bu sene ilk defa mahkemelerce tevkif kararlarının verildiğini belirten Şıldak, üreticinin alın terinin korunması üzerine çaba sarf eden ve duyarlılık gösteren hep kurumlara teşekkür etti.

Hırsızlık olaylarının faziletkâr oranda aydınlatılması ve faillerin tutuklanmasının yüce olduğunu vurgulayan Şıldak, “Bu örnek çalışmayı ortaya koyan kaymakamlarımızı, jandarmamızı ve emniyetimizi kutluyorum. Tıpkısı şekilde çalışmalara bindi veren Rençper Malları Dulda Başkanlıklarımıza teşekkürname ediyorum. Güvenlik kuvvetlerimiz alandaki çalışmalarını zaman sonuna büyüklüğünde kararlılıkla sürdürecek ve bölgemizde üreticilerimiz için gözdağı oluşturan hırsızlık olaylarının faillerini yakalayarak adalete konfirmasyon etmeye bitmeme edecektir.” ifadelerini kullandı.

Share: