Balkan şampiyonu Yiğit, judoda Avrupa ve dünya şampiyonluğu amacıyla çalışıyor

Bayburt’ta kısaca 6 sene evvel başladığı judoda kendisini geliştirerek Türkiye, arkası sıra Balkan şampiyonluğu elde eden 12 yaşındaki Alp Dinçer, Avrupa ve acun şampiyonalarında bile değerli madalya üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğünce 2016’dahi okullarda yapılan sportmen tarama testinde keşfedilen ve çalıştırıcı Seçme Ofluoğlu aracılığıyla judoya yönlendirilen Alp, evvel mikro ortamında katıldığı şampiyonalarda çeşitli dereceler elde etti.

Toyluk ve Spor İl Müdürlüğünün judo salonunda ağırbaşlı şekilde çalışarak temmuz ayında Afyonkarahisar’bile planlı Spor Toto Minikler Türkiye Şampiyonası’na katılan Yiğit, 60 kiloda birinci adına milli takıma seçildi.

Antrenörü Ofluoğlu nezdinde Bosna Hersek’te düzenlenen Minikler Balkan Judo Şampiyonası’na genişlik iyi şekilde hazırlanan Kahraman, 24-25 Eylül’bile gerçekleştirilen müsabakalarda 60 kiloda zer madalya kazandı.

Bir yıl henüz miniklerde yarıştıktan sonra yıldızlar kategorisinde savaşım edecek milli sporcu, çalışmalarını cevvaliyet kesmeden sürdürüyor.

“Bayrağımızı böke namına göndere çekmenin mutluluğunu yaşadım”

Alp Dinçer, AA muhabirine, 6 yaşında başladığı judoda antrenmanlarını disiplinli şekilde sürdürüp haddinden fazla çalışarak kendini geliştirdiğini söyledi.

Okulu ve sporu gelişigüzel götürdüğünü, azimle fiilen ilerlediğini belirten Kahraman, 2022’nin kendisi için dönüm noktası olduğunu rapor etti.

Genç sportmen, Minikler Balkan Şampiyonası sebebiyle ilk kez yurt dışına çıktığını, bunun kendisi için çok hususi tıpkısı deneme olduğunu dile getirdi.

Ailesi ve antrenörünün seçkin zaman namına destek olduğunu vurgulayan Kahraman, “Hem onlara hem de ülkeme layık olmak için henüz aşkın çalışacağım. 2023’te yıldızlar kategorisinde yarışmalara katılacağım ve haddinden fazla çalışıp şampiyon almak amacıyla savaşım edeceğim. Elan ahir hedefim ise Avrupa, dünya ve olimpiyatlarda madalya alabilmek.” dedi.

Antrenör Gelişigüzel Ofluoğlu üstelik tendürüst sporcusuna güveniyor

Judo antrenörü Temas Ofluoğlu ise kentte 2013 yılında oluşturdukları altyapıyla yekpare kategorilerde müsabakalara ortaklık sağlayıp kademe elde ederek Türkiye’yi arsıulusal yarışmalarda entrika fail sporcular yetiştirdiklerini anlattı.

Yiğit Dinçer’in 2016’üstelik judoya başladığını ve katıldığı turnuvalarda dereceler elde ettiğini, son dokunuşu ise Balkan Şampiyonası’nda yaptığını belirten Ofluoğlu, şunları söyledi:

“Böke kendisine bayrağımızı dalgalandırdı. Kendisinin ilerleyen zamanlarda bu performansı göstereceğine inanıyoruz. Minikler kategorisi daha çok bitti. Önümüzdeki sene yıldızlar kategorisinde mücadele edecek. İlerleyen zamanlarda elan balaban başarılara imza atacağına güvenimiz mecmu. Elimizden mevrut temas imkanı, temas desteği kurumumuz olarak vermeye çalışacağız. Kahraman’in azmini dahi gördüğüm üzere inşallah sonuca varacağız.”

Cahillik ve Spor İl Müdürü Gıyap Köse ise spor faaliyetlerini 26 çalıştırıcı ile sürdürdüklerini rapor etti.

Cahillik ve Spor Bakanlığı ile Milli Yetişek Bakanlığının ortaklaşa hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Manipülasyon Projesi sayesinde branşa bakarak yetenekli çocukların ortaya çıktığına dikkati calip Köse, “Şu anda judoda 40 sporcumuz var. Bu projelerimiz sayesinde Yiğitlerimizi artırmayı hedefliyoruz. Bu dallar oylumlu bayrağımızı dalgalandıracaklar. Avrupa ve dünya şampiyonu olacaklar. Ülkemizi olimpiyatlarda piyes edecekler.” diyerek konuştu.

Köse, hedeflerinin nazik olduğunu vurgulayarak, “Elan geçmiş başardığımız branşlar var. Boksta acun şampiyonu olmuş, olimpiyatlarda ilimizi piyes etmiş sporcularımız var. Biz bu şampiyonların sayısını tasarruf etmek istiyoruz. Bu manada çalışmalarımız bitmeme ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: