Baraj kapakları kapatıldı sular altında önceki kalacak köylerde telaş başladı

Baraj kapakları kapatıldı sular altında önce kalacak köylerde patırtı başladı

ARTVİN Yusufeli Barajının kapakları kapatıldı, ilk sular altında kalacak olan Yeniköy ve Irmakyanı köylerinde nakil telaşı başladı. Kesim halkı ömürlerini sürdürdükleri evlerini elleriyle sökerek yani yaşam alanlarına götürdü.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla kapakları mülga Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı su tutmaya başladı. Baraj gövdesine yakın olan Yeniköy ve Irmakyanı köyleri geçmiş sular altında kalırken, 3 zaman içinde sularla kaplanması bekleniyor. Karye sakinleri dağdağa içinde son hazırlıklarını tamamlarken, hayatlarını sürdürdükleri evlerini öz elleriyle söktüler. Bazı evinin çatısını, penceresini sökerken birtakım ise ahırını söküp yıpranmamış yerleşim alanlarına taşıdı. Gam ve kurum zarfında olduklarını rapor eden kesim halkı, eksiklerin tamamlanıp tıpkı an önceki yani hayatlarına dercetmek istiyorlar.

“Hüzünlüyüz ömrümüz burada geçti”

Yeniköy sakinlerinden Mustafa Gören, “56 yıldır bu köyde yaşıyorum. İlk sular altında bizim karye kalacak. Hüzünlüyüz ömrümüz buralarda geçti. Ama yapacak bire bir husus bulunmayan, devletimize cebin gelemeyiz” dedi.

“Hatıralarımız sular altında kalacak”

Fikret Yılmaz ise, Yeniköy ve Irmakyanı köyü önce sular altında kalacak. Hatıralarımız burada, burada doğma burada büyümüşüz ayrılmak zorunda kalıyoruz. Şuanda evimizin ahırımızın enkazlarını sökmeye çalışıyoruz çokça duyguluyuz” sözlerine düz verdi

“Devletimiz sağlıklı olsun”

Çocukluğumuz, gençliğimiz, emeğimiz bütünü su altında kalıyor diyen Fikri Özal ise, “bağımlı hüzünlüyüz kederliyiz yapacakta ayrımsız molekül namevcut devletimiz sağ olsun diyelim” ifadelerini kullandı.

Share: