Bartın’da 2 asırlık türkülü darı imecesi geleneği sürdürülüyor

Bartın’bile 2 yüzyıllık türkülü mısır imecesi geleneği sürdürülüyor

BARTIN – 2 yüzyıllık tıpkı gelenek olan akdarı imecesi Bartın’ın köylerinde yaşatılmaya devam ediyor. İmece için bir araya gelen köylüler bire bir yandan manilerle atışırken ayrımsız yandan üstelik türküler söyleyerek darı soyumu gerçekleştiriyor.

Bartın’bile 2 asırlık geçmişe ehil darı imecesi geleneği sürdürülüyor. Kavim ilçesine sınırlı Alıçlı köyünde imece üzere akşam ezanı saatlerinde karye konağına toplanan köylüler, maniler ve türküler eşliğinde tarlalarda yetiştirilip toplanan mısırları soyuyorlar.

Köylüler arasındaki bağlantı, el birliği ve dayanışmanın simgesi olan imece geleneği ile herhangi bir akşam ezanı farklı benzeri köy sakinine ilişik mısırlar, küfeler ve çuvallarla karye konağına getirilirken burada köylüler eliyle kardeşlik süresince soyulup pişime evet da kışlık kullanıma hazır hale getiriliyor.

İmece gecelerine köy sakinlerinin yanında çevre köylerden dahi çok sayıda yurttaş katılıyor.

Mısırların soyulmasının ardından dostça eden köylülere malak çorbası ilkin tutmak amacıyla muhtelif ikramlarda sunuluyor.

Alıçlı köyü muhtarı Okan Ünal mısır imecelerinin 200 almanak tıpkısı gelenek olduğunu belirtip, “200 almanak aynı anane bu. Vatandaşlarımız, köylülerimiz bütün tıpkı araya gelip imece usulü mısırları soyuyorlar, topluyorlar. Bu tafsilatlı zamandır yapılmıyordu. Geleneklerimiz daha çok körleşmeye başlamıştı. Serencam 2-3 yıldır tığ bu geleneğimizi devam ettirmeyi düşündük. Hakeza bire bir ansambl haline getirdik. Genelde gelenler buğulu birazda geçmişleri yaşadıkları için biliyorlar bunu bahtiyar oluyorlar. Hayırlı sohbetler oluyor.” Dedi.

İmece geleneğinin yardımlaşmanın benzeri örneği olduğunu söyleyen Bartın Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Yılmaz’dahi, “Süfli üst 200 yıllık tıpkısı anane şu zaman icra ettiğimiz. Sıradan örf ve adetlerimizin, geleneklerimizin yaşatılması gerekiyor. Mısırlar toplanır hasat zamanı ve akşam ezanı eve imece adına gidilir. 40-50 kişinin bire bir arada olduğu, o geceleyin eve mevrut mısırın tamamının soyulması gerekir. İmece usulü yani yardımlaşmanın önemi burada elhak haiz oluyor. Akşam ihtimal saat 12, 1, ihtimal 2. Mısırlar O akşam bitirilir. Sabahta zira tekrar darı toplaması gerekiyor insanların. Bu biçim yardımlaşmanın bambaşka tıpkı örneğidir bu.” Şeklinde konuştu.

İmece gecesine katılan Budun Belediye Reisi Hasan Etraflı ise asırlardır süre gelen imece geleneğinin yaşatılmasından çokça bahtiyar olduğunu tabir yazar, “Sırasıyla insanlar birbirlerinin evlerine toplanarak imece dediğimiz bu geleneksel darı soyma geleneğini sürdürüyor. Atalarımız senelerce bu geleneği sürdürmüşler. Kimse ücretli çalışmıyor burada. Hep birbirine müzaheret ve el birliği içinde. Sürdürülen bu geleneğin burada yaşatılmasından ben Millet İlçesi yerine, bölgemiz hesabına çok memnunum. Yeryüzü Dağlarının eteklerinde hakeza iyicene aynı geleneğin sürdürülmesinden çokça bahtiyar oluyorum.” Dedi.

Share: