Bartın’da arıların sıcaklar nedeniyle şita salkımına girememesi üreticileri endişelendiriyor

Bartın’da sezon normallerinin üstünde seyreden yunak havalar yüzünden “kış uykusu” adına bilinen şita salkımına giremeyen arılarda yeterli besin bulamamaktan kaynaklı yaşanabilecek ölümler üreticileri tedirgin ediyor.

Birçok ilde kış mevsiminde albeni sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi arıcıları olumsuz etkiliyor. Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri üstelik gelgel şartlarının arılar üzerindeki etkilerini durumunda inceledi.

Veteriner doktor Özer Işıkyıldız ile ziraat mühendisi Hasan Hüseyin İnceağaç, merkeze sınırlı Fırınlanmış köyünde arıcılık fail Hasan Arabacı’yı müzakere etti. Biricik biricik kovanların kapaklarını açan görevliler, arıların kış uykusunda olmadığını gördü.

Bu durumun bal üretimine karşıt yansımasından endişe fail Işıkyıldız, gazetecilere, geçen yıl haziranda başlayan er yağmurlar cihetiyle kestane balında düşüş yaşandığını, bunun devamında dahi bölgede çekicilik sıcaklıklarının akıbet bire bir aydır sezon normallerinin üzerinde seyrettiğini söyledi.

“Bal ensiz kaldığı üzere halis ölümlerine sebep oluyor”

Gene çekicilik sıcaklıklarında tıpkı düzensizliğin bahis konusu olduğunu, dönme zarfında yükselen ısının akşam saatlerinde ötede soğumasıyla arıların şita uykusuna geçemediklerini aktaran Işıkyıldız, şunları kaydetti:

“Arılar, dönüş içindeki sıcaklıkla hariç çıkmakta ve döndüğünde da bal tüketmek zorunda. Tüketeceği bal mahdut kaldığı için bu dahi arı ölümlerine faktör olmaktadır. Bu yıl rekoltede düşüş bekliyoruz çünkü kolonilerde zayıflama var. Şu dakika arıcılarımız tılsım kullanamıyor. O yüzden tedenni var, önümüzdeki dönemde birlikte rekoltede tedenni olacağını düşünüyoruz. Elbette bu boyut iklimsel olduğu için arıcılarımızın maatteessüf müdahale şansı bile olmuyor. Yapabileceği biricik şey er geç sonbaharda ve er kışta kolonilerinin bal ve peteklerini artırması gerekiyordu.”

Fırınlanmış köyünde 100 kovanıyla 8 yıldır arıcılık özne Arabacı dahi bu kış genel yerine sezonluk değişikliklerden belde yapmaları müstelzim mücadeleleri gölge etmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Kış mevsiminde çekicilik sıcaklıklarının zaman normallerinin üzerinde seyretmesiyle arıların kış uykusu namına bile adlandırılan şita salkımına geçemediklerini ifade eden Arabacı, “Arılarımız şu an salkımda değil. Şeb salkıma giriyor ama meridyen düzlemi albeni sıcaklıkları 14-15 derecelere çıktığı ahit tekrar normal haline dönüyor. Bu üstelik arıdaki tüketimi artırıyor. Haricen bindi olmamız gerekiyor ama antipatik havalarda bu bile gibi olmuyor. Bu durumda üstelik halis ölümleri artabiliyor.” diye konuştu.

Share: